Miercuri au avut loc majoritatea partidelor din cadrul turului 2 al Cupei României – ediţia 2019 – 2020. Atât Înainte Modelu cât şi Mostiştea Ulmu au fost eliminate.
Jucând acasă, modelenii au fost depăşiţi clar de SC Popeşti Leordeni cu 5-0. Cristian Onţel (45 – pen. şi 83), Gabriel Bragă (48, 53 din pen.) şi George Moldoveanu trecându-şi numele pe lista marcatorilor.
Mostiştea Ulmu a condus-o pe Steaua cu 1-0 (gol marcat de Mihai Alexandru în minutul 57) însă gazdele au întors rezultatul, partida încheindu-se 2-1. Steaua a punctat prin Andrei Antohi (65) şi Liviu Băjenaru (90+1).
Agricola Borcea a părăsit competiţia încă din primul tur.
Etapa a 2-a / Rezultate
SĂNĂTATEA DARABANI (BT) - FORESTA SUCEAVA(SV) 0-3
Meciul nu s-a disputat. Echipa gazdă a anunţat FRF că nu poate organiza jocul.
VIITORUL LITENI (SV) - CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ (NT) 5-6, după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute şi 120 de minute, 3-4 la loviturile de departajare)
UNIREA MIRCEŞTI(IS) - ŞTIINŢA MIROSLAVA (IS) 3-2
VIITORUL CURIŢA (BC) - KSE TÂRGU SECUIESC (CV) 0-1
ACS UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (GL) - CSM FOCŞANI(VN) 1-2
AVÂNTUL ZĂRNEŞTI (BZ) - METALUL BUZĂU (BZ) 5-6 în prelungiri (5-5 după 90 de minute)
Meciul a fost întrerupt în minutul 108, după ce Metalul Buzău a primit un penalty, iar spiritele s-au încins pe teren. Cel mai probabil, rezultatul final va fi decis de Comisia de Disciplină şi Etică a FRF.
VIITORUL IANCA (BR) -CS FĂUREI(BR) 2-3
BĂRĂGANUL CIULNIŢA (IL) - UNIREA SLOBOZIA(IL) 2-5
ÎNAINTE MODELU (CL) - SC POPEŞTI LEORDENI (IF) 0-5
Au marcat: Cristian Onţel (45 - pen., 83), Gabriel Bragă (48, 53 - pen.), George Moldoveanu (67)
STEAUA BUCUREŞTI (B) - MOSTIŞTEA ULMU (CL) 2-1
Au marcat: Andrei Antohi (65), Liviu Băjenaru (90+1 - pen.) / Alexandru Mihai (57)
VIITORUL DOMNEŞTI (IF) - CS TUNARI(IF) 0-9
FLACĂRA MORENI (DB) - FC PUCIOASA (DB) 4-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
PRECIZIA SĂCELE (BV) - OLIMPIC CETATE RÂŞNOV (BV) 1-6
AJAX BOTOROAGA (TR) - CSM ALEXANDRIA (TR) 1-3
REAL BRADU (AG) - VEDIŢA COLONEŞTI (OT) 0-3
Nu s-a disputat, deoarece jucătorii gazdelor nu au avut viza medicală pe carnetele de joc.
CS CÂRCEA (DJ) - ACSO FILIAŞI (DJ) 3-4
MINERUL COSTEŞTI (VL) - FLACĂRA HOREZU (VL) 2-3
INTER PETRILA (HD) - METALURGISTUL CUGIR (AB) 3-2
VOINŢA LUPAC (CS) - CS HUNEDOARA (HD) 1-0
CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII (TM) - CSC DUMBRĂVIŢA (TM) 3-1
PROGRESUL PECICA (AR) - CRIŞUL CHIŞINEU CRIŞ (AR) 2-3
NAŢIONAL SEBIŞ (AR) - GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR) 0-2
OLIMPIA MCMXXI SATU MARE (SM) - CSC SÂNMARTIN (BH) 0-5
AFC UNIREA 1924 (AB) - INDUSTRIA GALDA (AB) 1-2
CS FLOREŞTI (CJ) - UNIREA DEJ (CJ) 0-4
STICLA ARIEŞUL TURDA (CJ) - SĂNĂTATEA CLUJ (CJ) 2-3
MĂGURA CISNĂDIE (SB) - ACS SR MUNICIPAL BRAŞOV (BV) 2-0
UNIREA UNGHENI (MS) - AFC ODORHEIU SECUIESC (HR) 2-1
Miercuri, 14 august, ora 20:00
VICTORIA CUMPĂNA (CT) - PESCĂRUŞUL SARICHIOI JUNIOR (TL)
Joi, 15 august, ora 17:30
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA (BN) - AVÂNTUL REGHIN (MS)
sursa www.liga2.ro
Ce urmează
Faza a III-a: 28 august 2019
- participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 echipe din Liga 3 şi 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
- participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a naţională şi 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Şaisprezecimile de finală: 24 - 26 septembrie 2019
Optimile de finală: 29 - 31 octombrie 2019
Sferturile de finală: 3 - 5 martie 2020
Semifinalele, manşa tur: 21 - 23 aprilie 2020
Semifinalele, manşa retur: 12 - 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020