Futsal / Dunărea Călăraşi – United Galaţi, finala Cupei României, AZI, ora 18.00

Futsal / Dunărea Călăraşi – United Galaţi, finala Cupei României, AZI, ora 18.00

Sita a cernut. Futsal Club Dunărea Călăraşi şi CS United Galaţi sunt echipele care vor disputa finala din acest an a Cupei României la futsal, ediţia 2018 – 2019.

Sâmbătă în cadrul partdidelor din semifinale, Dunărea a învins cu 5-2 pe Autobergamo Deva, finalist ultimelor două ediţii iar United Galaţi a trecut cu 2-1 de CSM Tg. Mureş, formaţie ce activează în liga a 2-a.

Partida din această seară se va desfăşura tot în Sala Polivalentă Ion C. Neagu, începând cu ora 18.00 şi va fi arbitrată de tandemul Vlad Ciobanu (Iaşi) - Liviu Chiţa (Piteşti). Rezervă este Marian Ivănescu (Bucureşti). Observatori au fost desemnaţi Andrei Ioniţă şi Gabriel Gherman, ambii din Bucureşti.

La meci şi-a anunţat prezenţa şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu

dunareacalarasi

FUTSAL CLUB DUNĂREA CĂLĂRAŞI

An înfiinţare: 2012

Culori: galben-albastru

Palmares: Locul 4 la finalul sezonului 2014-2015 al ligii I.

Lot de jucători

Portari: 1. Andrei Costin Moldovanu ; 82. Eugen Cinaru ; 21. Igor Garcia Fernandez

Jucători: 2. Ionuţ Movileanu ; 3. George Daniel Tomescu; 6. Doru Cristian Rotaru; 8. Marian Şotârcă; 17. Monteiro Augusto Thyago; 5. Robert Gabriel Vârlan; 7. Marian Alexandru Plugaru; 14. Yanez Galan Alberto; 15. Cesar Antonio Torralvo Ribeiro; 11. Rodrigo Coelho Confettura; 87. Gabriel Şerban; 12. Paulo Nuno Costa Pinto

Antrenor principal: Marian Şotârcă

Antrenor secund: George Tomescu

Team manager: Cristian Coman       

Preşedinte: Victor Baicu

unitedgalati

CLUBUL SPORTIV UNITED GALAŢI

An înfiinţare: 2004

Culori: roşu-alb

Palmares: Trei finale de campionat (2009-2010, 2016-2017, 2017-2018); De trei ori finalistă a Cupei României (2010, 2011, 2016)

Lot de jucători

Portari: 30. Wellington Henrique Silva de Oliveira; 1. Ionuţ Păduraru

Jucători: 5. Viorel Cojoc; 9. Octavian Cireş; 10. Andrei Crăciun; 6. Mimi Stoica; 8. Florin Ignat; 17. Ovidiu Tudose; 11. Kailon Subtil Borges; 14. Cosmin Petică; 16. Daniel Araujo; 22. Moreira Da Silva Neto; 7. Andrian Lascu; 4. Constantin Burdujel

Antrenor: Florin Ignat

Antrenor portari: Alexandru Tănăsilă

Preşedinte: Cristian Ştefu

 

Cum s-au calificat în FINALĂ

Optimi de finală

KSE Tg. Secuiesc – United Galaţi         2-4

Fortius Buzău – Dunărea                        1-12

Sferturi de finală

SCM Gloria – United Galaţi                    0-4

Dunărea – FK Odorheiu Secuiesc         7-4

Semifinale

CSM Tg. Mureş – United Galaţi             1-2

Autobergamo Deva – Dunărea              2-5