FOTBAL | Patru echipe călărășene, angrenate în prima fază a Cupei României

FOTBAL | Patru echipe călărășene, angrenate în prima fază a Cupei României

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi programul meciurilor din primul tur al fazei naționale a Cupei României, ediția 2021-2022.

În această fază se întâlnesc reprezentantele județene, nu însă din toate județene, fiindcă unele AJF-uri nu au organizat faza județeană a Cupei României sau nu au avut campionat în sezonul trecut, și echipe care au activat în ediția precedentă a Ligii 3.

Nu mai puțin de 4 echipe călărășene sunt angrenate în această etapă. CSM Oltenița va juca în deplasare cu Asalt București. Dunărea Ciocănești, câștigătoarea fazei județene se va duela cu Înainte Modelu iar Agricola Borcea va juca în deplasare cu CS Făurei.

Cele 41 de jocuri vor avea loc miercuri, 28 iulie 2021, de la ora 17:30.

Jocurile au fost determinate de FRF pe criteriul geografic:

Armata Aurul Brad – CS Hunedoara

ACS Poli Timişoara – CSM Deva

ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş

Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam

Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix

Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea

Sportul Beclean – Someşul Dej

ACS Floreşti – Sănătatea Cluj

ASCF Lăpuş R – Progresul Şomcuta Mare

Ştiinţa Beltiug – CSM Satu Mare

Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei

Voinţa Stremţ – CS Ocna Mureş

Industria Galda – AFC Unirea 1924

ACS Steagu Roşu Braşov – Kids Tâmpa Braşov

FC Avrig – Olimpic Cetate Râşnov

Kinder Sângeorgiu de Mureş – Unirea Ungheni

Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc

Inter Aninoasa – FC Pucioasa

Asalt Bucureşti – ACSM Olteniţa

Viitorul Curiţa – CSM Bacău

Moldova Cristești – Dante Botoşani

CSM Paşcani – Huşana Huşi

Juniorul Suceava – Şomuz Fălticeni

CSM Vaslui – Sporting Juniorul Vaslui

Victoria Traian – Viitorul Ianca

Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja

Pescăruşul Sarichioi Junior – Sportul Chiscani

CS Năvodari – Gloria Albeşti

Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti

Phoenix Poşta Câlnău – CSO Plopeni

Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc

Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu

CS Făurei – Agricola Borcea

CS Brăneşti – CS Tunari

ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni

Maxima Hobaia – CSM Alexandria

CS Cârcea – Petrolul Potcoava

Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti

Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu

Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani

Câștigătoarele acestor meciuri se vor califica în următoarea fază a Cupei României, a II-a, care este stabilită pentru ziua de 11 august 2021.

Programul complet al fazelor competiției KO este următorul:

Faza I – 28 iulie

Faza a II-a – 11 august

Faza a III-a – 25 august

Faza a IV-a – 8 septembrie

Optimi de finală – 27 octombrie

Sferturi de finală – 1 decembrie

Semifinale – 20 aprilie 2022 (manșa tur) și 11 mai 2022 (manșa retur)

Finala - 19 mai 2022.