Miercuri, 28 iulie, începând cu ora 17.30 de minute sunt programate partidele din cadrul primei faqze a Cupei Româniri la fotbal, ediția 2021-2022.
În această fază se întâlnesc reprezentantele județene, nu însă din toate județene, fiindcă unele AJF-uri nu au organizat faza județeană a Cupei României sau nu au avut campionat în sezonul trecut, și echipe care au activat în ediția precedentă a Ligii 3.
La start se vor alinia și 4 echipe călărășene. Mostiștea Ulmu a declarat forfait, desființându-se după înfrângerea suferită la barajul de promovare în L2 iar Dunărea Călărași va intra în competiție, cel mai probabil, în faza a 4-a.
Câștigătoarea fazei județene, Dunărea Ciocănești va da piept cu Înainte Modelu, meciul fiind arbitrat de un trio din Brăila condus de Tudorel Pîrlog.
Agricola Borcea va debuta la Făurei acolo unde pe stadionul Orășenesc va forța pă=trunderea în faza secundă împotriva lui Bănel Nicoliță&Co. Meciul îl va avea la centru pe buzoianul Adrian Frățilă.
Cea de-a 4-a echipă călărășeană, ACSM Oltenița se va deplasa în Capitală pentru duelul cu AFC Asalt, câștigătoarea fazei pe București a Cupei României. FRF l-a desemnat pe Vasile Buzea din Buftea să arbitreze acest joc.
Jocurile din prima fază au fost determinate de FRF pe criteriul geografic:
Armata Aurul Brad – CS Hunedoara
ACS Poli Timişoara – CSM Deva
ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş
Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam (nu se dispută)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix
Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea
Sportul Beclean – Someşul Dej
ACS Floreşti – Sănătatea Cluj
ASCF Lăpuş R – Progresul Şomcuta Mare
Ştiinţa Beltiug – CSM Satu Mare
Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei
Voinţa Stremţ – CS Ocna Mureş
Industria Galda – AFC Unirea 1924
ACS Steagu Roşu Braşov – Kids Tâmpa Braşov
FC Avrig – Olimpic Cetate Râşnov
Kinder Sângeorgiu de Mureş – Unirea Ungheni
Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc
Inter Aninoasa – FC Pucioasa
Asalt Bucureşti – ACSM Olteniţa
Arbitri: Vasile Buzea (Buftea) – Mihai Dobre (Șotânga), Gabriel Catană (Târgoviște).
Viitorul Curiţa – CSM Bacău
Moldova Cristești – Dante Botoşani
CSM Paşcani – Huşana Huşi
Juniorul Suceava – Şomuz Fălticeni
CSM Vaslui – Sporting Juniorul Vaslui
Victoria Traian – Viitorul Ianca
Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja
Pescăruşul Sarichioi Junior – Sportul Chiscani
CS Năvodari – Gloria Albeşti
Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti
Phoenix Poşta Câlnău – CSO Plopeni
Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc
Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu
Arbitri: Tudorel Pîrlog (Cazașu – Brăila) – Daniel Ichim (Brăila), Robert Mocanu (Brăila)
CS Făurei – Agricola Borcea
Arbitri: Adrian Frățilă (Vadu Pașii – Buzău) – Eugen Alexandru (Vintileanca – Buzău), Bogdan Marinescu (Buzău).
CS Brăneşti – CS Tunari
ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni
Maxima Hobaia – CSM Alexandria
CS Cârcea – Petrolul Potcoava
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti
Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu
Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani
Câștigătoarele acestor meciuri se vor califica în următoarea fază a Cupei României, a II-a, care este stabilită pentru ziua de 11 august 2021.
Programul complet al fazelor competiției KO este următorul:
Faza I – 28 iulie
Faza a II-a – 11 august
Faza a III-a – 25 august
Faza a IV-a – 8 septembrie
Optimi de finală – 27 octombrie
Sferturi de finală – 1 decembrie
Semifinale – 20 aprilie 2022 (manșa tur) și 11 mai 2022 (manșa retur)
Finala pe 19 mai 2022.