FOTBAL / Ce echipe s-au calificat în optimile Cupei României

FOTBAL / Ce echipe s-au calificat în optimile Cupei României

S-a tras cortina și peste faza șaisprezecimilor de finală ale Cupei României la fotbal, ediția 2020-2021. În ultimul joc, revelația ligii 1, UTA a câștigat cu 2-0 partida de la Miercurea Ciuc cu echipa locală, FK Csikszereda, obținând calificarea în optimi.

Dunărea Călărași va fi prezentă și ea pe tabloul optimilor de finală după ce sâmbătă s-a impus la Sânmartin cu 1-0 în fața formației de liga a 3-a, CSC.

Ultima performanță a “galben – albaștrilor” în competiția surprizelor datează din ediția 2018-2019, atunci Dunărea reușind chiar calificarea în sferturi după ce a trecut în 16-imi de CSM Slatina (scor 0-2) și acasă de FCSB (scor 2-1).

În optimile actualei ediții a Cupei României s-au calificat 9 echipe din liga 1 și 7 din liga a 2-a, după cum urmează: Chindia Târgoviște, Universitatea Craiova, FC Botoșani, Dinamo București, Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaș, Politehnica Iași, UTA Arad și FCSB, respectiv Turris Turnu Măgurele, Dunărea Călărași, ASU Politehnica Timișoara, Farul Constanța, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj.

Rezultate 16-imi Cupa României, ediția 2020 / 2021

Chindia Târgoviște – Hermannstadt 1-1 (5-3 d.p.)
Au marcat: Cherchez (43) / Jo Santos (41)

Progresul Spartac – Universitatea Craiova 0-5
Au marcat: Mamut (30, 84), Bic (35), Ofosu (45), Bălașa (57 pen.)

Turris-Oltul Turnu MăgureleSepsi OSK 1-0

A marcat: Șt. Blănaru (58)

CSC Sânmartin Dunărea Călărași 0-1

A marcat: C. Petre (61)

U Craiova 1948 – ASU Politehnica Timișoara 1-3

Au marcat: A. Campagno (8) / Al. Munteanu (33-pen.), P. Ivanovici (59 - pen.), A. Manea (85)

Farul Constanța – Academica Clinceni 2-1

Au marcat: C. Bîrnoi (12), A. Banyoi (65) / A. Cordea (90+2)

Concordia Chiajna – FC Botoșani 0-2

Au marcat: A. Tîrcoveanu (69), S. Askovski (90)

Viitorul Pandurii – FC Argeș 1-0

A marcat: M. Cioiu (88)
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț Petrolul Ploiești 1-2

Au marcat: A. Curpăn (15) / V. Buhăescu (57), P. Roige (77)

Dinamo – Viitorul Constanța 3-0

Au marcat: D. Fabbrini (11, 89), D. Sorescu (14)

Ripensia Timișoara – Astra Giurgiu 1-5

Au marcat: N. Sokovic (22) / M. Montini (5, 60), M. Răduț (48), S. Azulay (82), V. Gheorghe (89)
ACS Hușana Huși – Universitatea Cluj 2-8

Au marcat: Al. Agrigoroaei (28 – pen., 86) / C. Ștefănescu (3, 49), V. Dican (12), I. Golan (15, 56), S. Ribeiro (25, 38), D. Berci (79)
FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș 0-6

Au marcat: Butean (36), Ze Manuel (50), R. Deaconu (53, 79), Horșia (73), Sambu (89)
Politehnica Iași – CFR Cluj 1-0

A marcat: A. Calcan (64)

FK Csikszereda – UTA Arad 0-2

Au marcat: Vl. Morar (11 – pen.), I. Hora (45+1 – pen.)
SCM Gloria Buzău – FCSB 0-3