File de istorie: Dunărea, de două ori calificată în sferturile Cupei României!

După promovarea în liga 1 la finele sezonului 2017-2018, calificarea în faza sferturilor de finală ale Cupei României, reprezintă a doua mare performanţă „all – time” realizată de Dunărea Călăraşi, poate cea mai reprezentativă echipă de fotbal a judeţului. Şi asta nu o dată ci chiar de două ori! Momente unice pe care n-ar trebui să le uităm vreodată.

16 mii de călărăşeni în tribune la duelul cu Poli

Prima aventură prin „cotloanele” Cupei s-a derulat în sezonul 1991 – 1992. Dunărea activa atunci în cel de-al 3-lea eşalon fiind condusă de pe margine de regretatul Marian Catană.

Primul joc a avut loc pe 18 iulie 1991 la Grădiştea. Dunărea s-a aflat faţă în faţă cu echipa locală, Dunărea, câştigătoarea fazei judeţene a Cupei. „Galben – albaştrii” s-au impus lejer cu 5-1 graţie golurilor marcate de Costică Ştefan (35, 73), Nelu Farin (41, 66) şi Marius Milea (45). Victorie clară, firească, reconfortantă care i-a adus echipei noastre ca adversară în turul secund formaţia ialomiţeană, Unirea Urziceni.

Pe 22 august, tot în deplasare, Dunărea a câştigat cu 1-0, golul fiind reuşit de Marius Milea, în minutul 67. „A fost un meci care s-a lăsat cu scântei. S-au plătit unele poliţe din campionat, cel mai smotocit ieşind Minescu” avea să consemneze în cartea – document Nouă decenii de fotbal la malul Borcei”, regretatul Laurean Moţăţăianu.

Turul 3 avea să fie programat pe 27 septembrie. Dunărea s-a deplasat tocmai la Ţăndărei pentru duelul cu Victoria „Meciul nici nu mai trebuia să se joace. Noi ştiam că se va juca de la ora 14.00 şi ne-am prezentat la stadion regulamentar. Acolo...nimeni, doar arbitrii care stăteau şi ei la umbră. Era un sfârşit de septembrie foarte călduros. Pe la 14.25 de minute încep să apară oficialii şi jucătorii echipei, care călare pe biciclete, care pe jos, cu echipamentul în sacoşe de plastic. Ei ştiau că meciul se va juca la ora 15.00! Şi cum arbitrii nu încheiaseră raportul de arbitraj, la dorinţa lui Ion Comşa (n.r. preşedintele executiv al clubului – Dumnezeu să-l odihnească în pace!), meciul a avut loc iar raportul de arbitraj a fost completat de scorul din teren” spicuim tot din cartea scrisă de Laurean Moţăţăianu.

Pe teren, Dunărea s-a impus la limită cu 2-1. Dan Andronache a deschis scorul în minutul 17 iar Nelu Farin avea să puncteze în minutul 75. Calificare meritată şi un nou adversar în drumul spre...”sferturi”.

După 3 jocuri disputate toate „afară”, Dunărea avea să fie gazdă în partida cu Flacăra Moreni, din turul 4, programată pe 29 octombrie 1991. „A fost un meci în care Dunărea a încântat asistenţa. Deşi plouase cu o zi mai devreme şi terenul era moale, Dunărea a dominat partida, lucru recunoscut şi de antrenorul oaspeţilor, Ion Marin”.

Flacăra avea să înscrie prima prin Lucian Popescu în minutul 31 însă Dan Andronache egalează în minutul 68. Câştigătoarea a fost însă decisă după loteria penalty-urilor. Dunărea a transformat toate cele 5 lovituri de la 11 metri, în vreme ce oaspeţii doar 3.

„Galben – albaştrii” prinseseră deja „gustul” victoriei. Calificată aşadar pe tabolul „şaiseprezecimilor”, Dunărea s-a trezit în faţă cu un adversar de top, Gloria Bistriţa, locul 7 în topul Diviziei A.

Confruntarea a avut loc la Călăraşi pe 1 martie 1992.

Dan Andronache şi-a trecut primul numele pe lista marcatorilor Dunării în minutul 13 însă 9 minute mai târziu, Tibi Moldovan avea să egaleze înscriind cu capul. Dunărea intră la pauză cu un gol avantaj izbutit în minutul 43 de Constantin Ştefan care „a speculat o gafă a apărării bistriţene”.

Tot „şeptarul” nostru avea să marcheze în partea secundă, mai exact în minutul 65 „cu un superb lift”. Gloria lui Remus Vlad s-a străduit în zadar să întoarcă scorul de pe tabelă, reuşind doar să-şi mai treacă în cont o reuşită, prin Pîrvu, în minutul 90. „Dunărea a fost o surpriză pentru noi. Mi-au plăcut atacanţii Farin şi Ştefan, fundaşii, în special cel cu numărul 2 (n.r. Mircea Minescu). Dunărea Călăraşi este cu mult peste ceea ce se joacă la nivelul Diviziei C” avea să spună după acest eşec, antrenorul Gloriei, Remus Vlad.

Şi uite aşa, Dunărea megre mai departe, calificându-se în optimi. Din nou, faţă în faţă cu un adversar din Divizia A: ASA Tg. Mureş.

Meciul, programat pe 11 martie 1992, s-a jucat pe teren neutru, la Ploieşti. Potrivit „obiceiului”, echipa noastră deschide scorul în minutul 11 prin Dan Andronache. Meciul avea să se decidă cam în ultimul sfert de oră. „După o acţiune personală de toată frumuseţea”, Costică Ştefan avea să-l învingă şi el pe portarul mureşenilor Eugen Vodă în minutul 73. ASA reuşeşte golul de onoare cu 8 minute înainte de final prin M. Munteanu, introdus în teren în minutul 60 în locul lui Stoica.

2-1 pentru Dunărea, o nouă victorie care-i propulsează pe „galben – albaştrii” pe tabloul sferturilor de finală, alături de Dacia Unirea Brăila, Universitatea Craiova (deţinătoarea trofeului), Steaua Bucureşti, Sportul Studenţesc, Farul Constanţa, Politehnica Timişoara şi CFR Timişoara.

Sorţii aveau să-i hărăzească echipei noastre un alt adversar de marcă: Poltehnica Timişoara, echipă care avea să încheie sezonul 1991-1992 pe locul 5 în topul Diviziei A, obţinând astfel şi paşapoartele pentru Europa. Bănăţenii, antrenaţi de Ion V. Ionescu, trecuseră până atunci de Unirea Seini, în şasprezecimi, cu 1-0, gol marcat în prelungiri şi de Electroputere Craiova, în optimi, scor 2-0.

Primul duel s-a consumat la Călăraşi pe 26 martie 1992. Meciul era televizat în premieră de TVR 1 şi transmis integral de Radio România Actualităţi. “Circa 16.000  de spectatori au umplut la refuz frumosul stadion din Călăraşi. S-a luptat enorm pentru câştig iar câştigul a surâs celui mai bun. Norocul tine mai întotdeauna cu cdel mai bun!” avea să sublinieze în cartea sa, îndrăgitul Laurean Moţăţăianu.

Şi Dunărea, într-adevăr, a câştigat cu 1-0, prin reuşita din minutul 21 a lui Nelu Farin. “”Partida a fost tăioasă. S-a ratat enorm! Timişorenii au avut şi o bară iar gazdele cu un Andronache, un tânăr de mare viitor, ori Ştefan, merituosul căpitan al gazdelor puteau face o diferenţă de nerecuperat în retur”.

Returul s-a desfăşurat 20 de zile mai târziu, mai exact pe 15 aprilie pe stadionul Silviu Bidea. “Fără 4 titulari, Minescu, Sebe, Andronache şi Borcan, absenţi din diferite motive dar şi fără antrenorul principal, Marian Catană, aflat într-un diferend cu conducerea asociaţiei sportive călărăşene”, Dunărea a pierdut cu 2-0, ratând şi calificarea în careul de aşi al competiţiei. Pentru Poli a înscris Constantin Varga în minutele 53 (penalty) şi 82. În minutul 73, Costică Ştefan avea să rateze “o uriaşă ocazie”!

Timişoara a fost capăt de drum pentru revelaţia competiţiei. După această performanţă, unică la acea vreme, Dunărea avea să rămână fără Petrişor Toma, ofertat chiar de către Politehnica Timişoara, el fiind de altfel şi singurul călărăşean care a evoluat până acum pe Santiago Bernabeu din Madrid!

Poltehnica Timişoara s-a oprit însă în finală fiind învinsă în ultimul act de Steaua Bucureşti cu 4-3 după executarea loviturilor de departajare (1-1, 3-2 pen.)

Cupa României / Ediţia 1991 – 1992 / Meciuri jucate

18.07.1991 Dunărea Grădiştea – Dunărea 1-5

Au marcat: C. Ştefan (35, 73), N. Farin (41, 66), M. Milea (45)

22.08.1991 Unirea Urziceni – Dunărea 0-1

Au marcat: M. Milea (67)

27.09. 1991 Victoria Ţăndărei – Dunărea 1-2

Au marcat: D. Andronache (17), N. Farin (75)

29.10.1991 Dunărea Călăraşi – Flacăra Moreni 6-4 (1-1, 5-3 după executarea lov. de la 11 metri)

A marcat: D. Andronache (68)

Şasprezecimi de finală

01.03.1992 Dunărea – Gloria Bistriţa 3-2

Au marcat: D. Andronache (13), C. Ştefan (43, 65) / T. Moldovan (22), Pîrvu (90)

Dunărea: Toma – Minescu, Simion, Borcan, Sebe – N. Stanciu (59. V. Nicolae), M. Milea, G. Vlase – C. Ştefan, N. Farin, D. Andronache.

Gloria:V. Dinu – Roman (46. Pîrvu), Artimon, Tătăran, Sărmăşan – Balaur (63 Pintea), Eduard, D. Iftodi, M. Rus – R. Şuvagău, V. Moldovan

Optimi de finală

11.03.1992 ASA Tg. Mureş – Dunărea 1-2

Au marcat: M. Munteanu (82) / D. Andronache (11), C. Ştefan (73)

ASA: Vodă – Ciula, Nan, Szabo, D. Munteanu – Demian, Eros, Stoica (60 M. Munteanu), Roşca (30 Pîslaru) – Maier, H, Cioloboc

Dunărea: P. Toma – M. Minescu, C. Borcan, G. Simion, Sebe – N. Stanciu (56. Nicolae), M. Milea, Vlase (87. Mihăilă) – C. Ştefan, N. Farin, D. Andronache

Sferturi de finală

26.03.1992 Dunărea – Politehnica Timişoara 1-0

A marcat: N. Farin (21)

Dunărea: Toma – Minescu, Borcan, Simion, Sebe – Vlase, Milea, Stanciu (58 Mihăilă) – C. Ştefan, N. Farin, D. Andronache.

Poli: Almăşan – C. Varga, T. Csik, Macavei, Stoicov – O. Popescu, Bătrânu, Bărbosu, Voica (46 Rosenblum, 73. Vuia) – Băban, S. Vlaicu

15.04.1992 Politehnica Timişoara – Dunărea 2-0

A marcat: C. Varga (53 – pen., 82)

Poli: Almăşan – Varga, Csik, Andreaş, Stoicov – Bătrânu (60 Diaconescu), O. Popescu, Bărbosu, S. Vlaicu – Rosenblum, Băban

Dunărea: Toma – Marinache, Mihăilă, Simion, Popa (54 Stanciu) – V. Nicolae (87. D. Dincă), Milea, Bogatu, Vlase – C. Ştefan, N. Farin.

Finala: 26.06.1992 / Stadionul Naţional - Bucureşti

Steaua Bucureşti – Politehnica Timişoara 1-1 (3-2 penalty)

Cu FCSB, în nocturnă, la Călăraşi

A doua mare „ispravă” s-a derulat în sezonul 2018 – 2019, Dunărea fiind calificată direct în faza „16-imilor” de finală datorită statutului ei de echipă de primă ligă. Sorţii au fost extrem de mărinimoşi”, „galben – albaştrii” urmând a-şi măsura forţele cu CSM Slatina, formaţie de liga a 4-a, la ora confruntării.

csmslatinadunarea02

Partida, programată pe 26 septembrie 2018, s-a disputat pe arena 1 Mai din Slatina. Echipa noastră a tranşat încă din prima parte disputa conducând după 30 de minute cu 2-0. Au marcat Valentin Alexandru, în minutul 8 şi Alin Dobrosavlevici, în minutul 29.

După o calificare facilă, Dunărea a dat în optimi peste o „forţă” a ligii 1, FCSB. Partida a avut loc pe 1 noiembrie 2018, în premieră, în nocturnă, pe arena Ion Comşa, aproape plină. Susţinută frenetic de un public entuziasmant, echipa pregătită de Dan Alexa s-a impus prin golurile marcate de Alin Şeroni (47), Alin Dobrosavlevici (80), ambele cu capul, din cornere executate de Bodo Kanda. Golul ''roş-albaştrilor'' a fost reuşit de tânărul Cristian Dumitru (82).

FCSB avea să încheie partida în zece oameni, atacantul Raul Rusescu fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben (90+4). Şi antrenorul Dunării, Dan Alexa, a fost eliminat (90+6), pentru faptul că a pătruns pe suprafaţa de joc înaintea ultimei faze de joc.

dunareafcsb21

Dunărea se califica astfel, pentru a doua oară în istorie, în sferturi, acolo unde mai obţinuseră dreptul de a juca, Hermannstadt, FC Viitorul, Astra Giurgiu, Sepsi Sf. Gheorghe, CFR Cluj, FK Csikszereda şi Universitatea Craiova.

În această fază, Dunărea „pică” cu Astra, partida, desfăşurându-se pe 27 februarie 2019, la Giurgiu întrucât arena din Călăraşi nu era dotată cu instalaţie de nocturnă. Giurgiuvenii trecuseră rând pe rând de Luceafărul Oradea cu 5-1 (în 16-imi) şi de U Cluj, cu 4-3 (în optimi), ambele meciuri disputându-se în deplasare.

Astra a câştigat cu 2-1, marcând rapid cele două goluri prin Hambo, în minutele 4 şi 7. Dunărea a revenit în joc extrem de târziu, prin Val. Munteanu care a înscris în minutul 90. Dunărea putea egala în minutul 93 însă centralul Cătălin Popa a anulat reuşita lui Gabi Iancu apreciind că Mapuku şi Ben Djemia îl faultaseră în prealabil pe Belu Iordache.

La fel ca prima oară, şi adversara de acum, Astra Giurgiu a disputat finala pe care a pierdut-o la Ploieşti în faţa constănţenilor de la FC Viitorul cu 1-2.