FC Viitorul câștigă la limită duelul cu Craiova din turul semifinalelor Cupei României

FC Viitorul s-a impus pe terenul formației U Craiova 1948 Club Sportiv, scor 2-1,  în manșa tur a semifinalelor Cupei României, ediția 2018/2019.

După ce craiovenii au deschis scorul rapid, prin Bancu, meciul părea să meargă în direcția unei victorii a acestora. Însă, formația pregătită de Gică Hagi a egalat prin Lyes Houri în minutul 77 și a reușit golul victoriei în minutul 89 al partidei. Autorul a fost Rivaldinho, care a finalizat din pasa lui Ianis Hagi.

U Craiova – FC Viitorul 1-2 (Bancu 5 / Houri 77, Rivaldinho 89)

U Craiova: 13. Pigliacelli – 27. Martic (Acka 72), 15. Donkor, 6. Kelic, 3. Briceag – 8. Mateiu, 10. Cicâldău, 17. Bic (Fedele 62) – 22. Bărbuț, 29. Fortes (Rocha 66), 11. Bancu-cpt. Antrenor: Devis Mangia

FC Viitorul: 12. Cojocaru – 27. Boboc (Mladen 78), 15. Țîru, 2. Ghiță, 6. De Nooijer – 96. Houri, 99. Băluță, 11. Vînă (Iacob 46) – 30. Calcan (Rivaldinho 36), 13. Drăguș, 10. I. Hagi-cpt. Antrenor: Gheorghe Hagi

În cealaltă semifinală, disputată miercuri, 3 aprilie, Astra Giurgiu s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la CFR Cluj. Partidele retur sunt programate în perioada 23-25 aprilie.

Finala din acest an a Cupei României va avea loc pe 25 mai, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.