Dunărea, out din Cupă!

Dunărea Călărași a părăsit competiția surprizelor fiind învinsă astăzi în deplasare de FC Buzău cu 3-0, același scor cu care s-a impus și în campionat la Călărași pe 21 august.

Elevii lui Cristi Pustai au deschis scorul în minutul 39 prin Pablo Gaitan și l-au majorat în minutul 51 prin Cristi Ciobanu. Introdus pe teren la pauză, Bodo Kanda, fostul component al Dunării a închis tabela în minutul 78. FC Buzău merge mai departe, calificându-se în sferturile Cupei României.

Dunărea traversează poate cea mai neagră perioadă din ultimii 6 ani, aflându-se în permieră și în insolvență. Următoarea provocare pentru elevii lui Marius Milea este partida de acasă cu FK Csikszereda din campionat, programată duminică, la Călărași, de la ora 11.00.

FC Buzău – Dunărea Călărași 3-0

Au marcat: Pablo Gaitan (39), Cristian Ciobanu (51), Bodo Kanda (78)

FC Buzău: 29. Cristian Avram – 21. Bogdan Oțelită, 30. Daniel Vîrtej, 4. Kamil Wiktorski (23. Sebastian Ghinga, 69’), 16. Tudor Oltean – 8. Paiul Pațurcă, 27. Pablo Gaitan (19. Călin Toma, 82’) – 7. Cristian Ciobanu, 20. Serge Ekollo (10. Bodo Kanda, 46’), 22. Alex. Munteanu (2. Ciprian Petre, 69’) – 9. Dumitru Rogac (98. Adrian Chică Roșă, 46’).

Rezerve: 1. Relu Stoian – 25. Radu Zamfir, 70. Alin Manea, 11. Dragoș Lazăr.

Antrenor: Cristian Pustai

Dunărea: 33. Albert Popa – 5. Costel Avram, 73. Bogdan Matei (91. Darius Vultur, 69’), 6. Marius Leca – 3. Ionuț Țenea (10. Alex. Stoica, 54’), 8. Robert Ivan, 19. Leonard Boiangiu, 18. Robert Sălceanu – 17. Daniel Filip, 28. Andrei Moise (15. Alex. Blidar, 85’0, 20. Dragoș Grigore (14. Alex. Popescu, 54’).

Rezerve: 1. Alex. Costache – 2. Sorin Mănăilă, 90. Elijah Seymour.

Antrenor: Marius Milea.

Optimi de finală

ACSO Filiași – FC Hermannstadt 6-5 (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)

Au marcat: Daniel Rogoveanu (44), Ion Crețu (118) / Andrei Sîntean (3), Călin Popescu (107)

Gaz Metan Mediaș - Chindia Târgoviște 0-1

A marcat: Vlad Morar (30)

Dinamo București – FC Argeș 1-2

Au marcat: Cătălin Țîră (49) / Alexandru Ișfan (77), Cristian Dumitru (90+3)

Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4

Au marcat: Gustavo (9), M. Constantin (15 – pen.), M. Bălașa (54), E. Koljic (56)

FC Buzău – Dunărea Călăraşi 3-0

Au marcat: P. Gaitan (39), Cr. Ciobanu (51), B. Kanda (78)

Joi, 28 octombrie

Ora 18.00 U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

ora 21.00 Politehnica Timișoara – FC Rapid

Toate partidele vor fi transmise live pe Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.

În ceea ce privește meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiții al Federației Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se va disputa. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF. Potrivit regulamentului, FCSB va pierde la masa verde cu 3-0!