Cupa României își merită cu prisosință titulatura de competiția surprizelor. Miercuri după-amiază au avut loc partidele din prima fază, încheiate cu multe rezultate surprinzătoare.
Dunărea Ciocănești a produs surpriza eliminând formația modeleană, Înainte, scor final, 6-5. Oaspeții au condus la pauză cu 2-0 însă au fost egalați în minutul 88. Câștigătoarea fazei județene a Cupei, Dunărea Ciocănești s-a impus la loteria loviturilor de la 11 metri, scor 4-2, calificându-se astfel în faza secundă a competiției. Tot acolo va juca și Agricola Borcea care a trecut cu emoții de CS Făurei, cu același rezultat, 6-5 (2-2 după 90 și 120 de minute, 3-4 la lovituri de departajare).
CSM Oltenița a fost sac de box pentru AFC Asalt București care merge mai departe după ce a câștigat cu 8-0!
Faza a II-a se va desfășura pe 11 august. Dunărea Călărași va intra în competiție în faza a 4-a.
Faza I | Rezultate
Armata Aurul Brad – CS Hunedoara 4-5
ACS Poli Timişoara – CSM Deva 3-6 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 3-6 după 120 de minute)
ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş 0-2
CS Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-2
Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix 1-3
Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea 2-1
Sportul Beclean – Someşul Dej 1-3
ACS Floreşti – Sănătatea Cluj 2-5 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 2-5 după 120 de minute)
ASCF Lăpuş R – Progresul Şomcuta Mare 0-2
Ştiinţa Beltiug – CSM Satu Mare 0-5
Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei 0-5
Voinţa Stremţ – CS Ocna Mureş 2-0
Industria Galda – AFC Unirea 1924 2-0
ACS Steagu Roşu Braşov – Kids Tâmpa Braşov 0-2
FC Avrig – Olimpic Cetate Râşnov 4-1
Kinder Sângeorgiu de Mureş – Unirea Ungheni 0-3
Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc 0-6
Inter Aninoasa – FC Pucioasa 2-7
Asalt Bucureşti – ACSM Olteniţa 8-0
Au marcat: Emanuel Filip (5), Marian Tescu (12), Alin Predescu (30, 50, 62, 83), Cătălin Manea (55), Gabriel Panait (90)
Viitorul Curiţa – CSM Bacău 2-0
Daniel Sitaru (22), Axinte (49)
Moldova Cristești – Dante Botoşani 1-4
CSM Paşcani – Huşana Huşi 1-3
Juniorul Suceava – Şomuz Fălticeni 2-3
CSM Vaslui – Sporting Juniorul Vaslui 0-3
Victoria Traian – Viitorul Ianca 2-4
Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja 0-3 la ”masa verde”
Pescăruşul Sarichioi Junior – Sportul Chiscani 1-2
CS Năvodari – Gloria Albeşti 4-0
Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti 1-6
Phoenix Poşta Câlnău – CSO Plopeni 1-3
Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc 4-2
Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu 6-5 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
CS Făurei – Agricola Borcea 5-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 3-4 la lovituri de departajare)
CS Brăneşti – CS Tunari 0-2
ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Maxima Hobaia – CSM Alexandria 0-3 la ”masa verde”
CS Cârcea – Petrolul Potcoava 1-0
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti 1-3
Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu 1-3
Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani 1-3
Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam 0-3 la ”masa-verde”
Sursa rezultate www.liga2.prosport.ro
Câștigătoarele acestor meciuri s-au calificat în următoarea fază a competiției KO, care este stabilită pentru ziua de 11 august 2021. În acel tur vor participa 76 de echipe, 41 calificate din faza I, şi altele 35 din Liga 3. Atunci se vor disputa 38 de meciuri.
Program jocurilor rămase de disputat în cadrul Cupei României
Faza a II-a – 11 august
Faza a III-a – 25 august
Faza a IV-a – 8 septembrie
Optimi de finală – 27 octombrie
Sferturi de finală – 1 decembrie
Semifinale – 20 aprilie 2022 (manșa tur) și 11 mai 2022 (manșa retur)
Finala pe 19 mai 2022.