Arena Ion Comşa va găzdui miercuri, 14 septembrie, începând cu ora 16.30 de minute duelul dintre Dunărea Călăraşi şi Unirea Slobozia, din cadrul turului 3 al Cupei României Betano la fotbal, ediţia 2022-2023. Partida va fi arbitrată de un trio alcătuit din Cătălin Ilie (Bucureşti) – Erchian Ionuş (Medgidia) – Marian Carson (Constanţa).
Aflată pe primul loc în topul Seriei 3 a ligii a 3-a, Dunărea a trecut în turul precedent de Înainte Modelu cu 2-1. De partea cealălată, Unirea Slobozia, locul 1 în clasamentul L, este la prima jocul din actuala ediţie a competiţiei surprizelor.
Ultima confruntare directă dintre cele două viitoare rivale s-a desfăşurat pe 5 martie 2022 la Călăraşi, în cadrul sezonului regulat al L2, Unirea câştigând cu 8-0.
Dunărea şi Unirea s-au duelat ultima oară în Cupa României, la Slobozia, pe 3 octombrie 2017 în turul 4, ialomiţenii învingând atunci cu 2-1.
În sezonul precedent al Cupei, Dunărea s-a oprit în optimi, fiind învinsă în deplasare de FC Buzău cu 3-0. Până atunci, galben-albaştrii trecuseră în ordine de Astra (1-0 la Călăraşi) şi CSM Slatina (1-2, la Slatina).
Primele meciuri din cadrul turului 3 sunt programate astăzi începând cu ora 16.30 de minute.
Dunărea vs. Unirea Slobozia
05.03.2022 Dunărea – Unirea 0-8 (sezon regulat L2)
24.10.2020 Unirea Slobozia – Dunărea 2-2 (sezon regulat L2)
03.10.2017 Unirea – Dunărea 2-1 (T4 Cupa României)
Cupa României Betano | Turul 3 | Program jocuri
Marți, 13 septembrie, 16:30
Şoimii Lipova – Lotus Băile Felix
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Ripensia Timișoara
Avântul Periam – CSC Dumbrăvița
Jiul Petroşani – CSM Deva
Petrolul Potcoava – CSM Slatina
CSM Alexandria – Progresul Spartac
SC Popești-Leordeni – Concordia Chiajna
Miercuri, 14 septembrie, 15:00
CSM Reșița – Politehnica Timișoara
Flacăra Moreni – CSA Steaua
Miercuri, 14 septembrie, 16:30
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare
Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – Unirea Dej
Ocna Mureş – Unirea Ungheni
Flacăra Horezu – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dunărea Călărași – Unirea Slobozia
CS Afumați – Metaloglobus București
CS Blejoi – Gloria Buzău
Axiopolis Cernavodă – Unirea Constanța
Viitorul Ianca – Oțelul Galați
SR Municipal Braşov – CSC Șelimbăr
KSE Târgu Secuiesc – Fotbal Club Brașov
Ştiinţa Miroslava – Politehnica Iași
Foresta Suceava – Dante Botoșani
CS Tunari – SC Dinamo 1948
Joi, 15 septembrie, 16:30
Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Faza următoare este cea de Play-off, programată pe 29 septembrie, când vor fi intra în competiție și primele cluburi de Liga 1!