Cupa României / Programul jocurilor din faza a 3-a

Cupa României / Programul jocurilor din faza a 3-a

Marţi, 27 august 2019, şi miercuri, 28 august 2019, cu începere de la ora 17:30, vor avea loc meciurile celui de-al treilea tur al fazei naţionale a Cupei României.

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiţie cele 30 de câştigătoare ale fazei a doua, 13 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a competiţiei Liga 3, 11 echipe din actuala ediţie a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, urmând a se disputa un total de 27 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.

În etapa precedentă, Înainte Modelu a fost învinsă acasă de SC Popeşti Leordeni cu 5-0 iar Mostiştea Ulmu a pierdut în faţa celor de la CSA Steaua cu 2-1, ambele fiind astfel eliminate din competiţie.

Dunărea Călăraşi se va alinia la start în faza a 4-a, programată în perioada 10-12 septembrie.

 

Iată programul partidelor din această fază a competiţiei:

Minaur Baia Mare – Fotbal Comuna Recea

Foresta Suceava / Sănătatea Darabani – Bucovina Rădăuţi*

Unirea Mirceşti – Aerostar Bacău

Ceahlăul Piatra Neamţ – AFK Csikszereda

CSM Focşani –  Oţelul Galaţi

KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov

Metalul Buzău / Avântul Zărneşti – Gloria Buzău*

CS Făurei – Dacia Unirea Brăila

Victoria Cumpăna – Farul Constanţa

CSM Flacăra Moreni – Progresul Spartac

CSA Steaua Bucureşti – CS Baloteşti

SC Popeşti-Leordeni – CS Afumaţi

CS Tunari – Unirea Slobozia

FC Rapid – Daco-Getica Bucureşti

CSM Alexandria – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Vediţa Coloneşti / Real Bradu – ACSO Filiaşi*

U Craiova – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Flacăra Horezu – Pandurii Târgu Jiu

Inter Petrila – CSM Reşiţa

Voinţa Lupac – Ripensia Timişoara

Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Poli Timişoara

Şoimii Lipova – UTA Arad

Crişul Chişineu-Criş – Gloria Lunca-Teuz Cermei

Măgura Cisnădie – Industria Galda

CSC Sânmartin – Luceafărul Oradea

Unirea Dej – Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca

Unirea Ungheni – Avântul Reghin

*Câştigătoarea meciului din faza a doua a competiţiei va fi stabilită prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Ce urmează:

Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019

- participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a naţională şi 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.

Şaisprezecimile de finală: 24 - 26 septembrie 2019

Optimile de finală: 29 - 31 octombrie 2019

Sferturile de finală: 3 - 5 martie 2020

Semifinalele, manşa tur: 21 - 23 aprilie 2020

Semifinalele, manşa retur: 12 - 14 mai 2020

Finala: 23 mai 2020