Cupa României | Dinamo, a 4-a echipă calificată în semifinale!

Ar fi fost prea frumos! Dunărea a început în forță duelul cu Dinamo din sferturile Cupei, ratând cel puțin 3-4 mari oportunități (B. Kanda, min. 7; S. Sava, min. 8: Cârstocea, min. 10; M. Tudoran, min. 18 sau din nou Sava, min. 28) în primele 30 de minute ale jocului desfășurat joi seară în nocturnă pe arena Ion Comșa. Venită la Călărași cam cu tot cea are mai bun în curte, Dinamo a deschis scorul în minutul 32, în ciuda raportului de forțe de până atunci de pe teren. Paul Anton a prins un șut sănătos de la circa 30-35 de metri lăsându-l fără respirație pe Stefan Krell. Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de 2 goluri. În min. 44, Steliano Filip a centrat perfect de pe stânga, balonul a ajuns la același Paul Anton care a reluat surprinzător în poarta total neinspiratului Krell care avea să fie schimbat la pauză. Fără 3 titulari, Șandru, Wiktorski și Alami, Dunărea încasează și golul 3 în minutul 62, marcat de Florin Bejan, intrat la pauză în locul lui Ricardo Grigore.

Dunărea înscrie golul de onoare prin Marius Fotescu, ‘feblețea” lui Ionel Ganea. Intrat pe terern în min. 63. Fote centrază din lovitură liberă executată de pe dreapta în careu, mingea urmărită de 2 jucători ai Dunării îl surprinde până și pe Eșanu, strecurându-se în poartă. Un gol de onoare, prea puțin pentru ce s-a jucat până atunci.

În final, centralul George Găman refuză să acorde un penalty Dunării. Dinamo se califică în semifinale, anunțând prin vocea antrenorului Jerry Gane că vizează chiar câștigarea trofeului.

Celelalte 3 echipe calificate în penultimul act al competiției sunt Universitatea Craiova, Astra Giurgiu și Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

DUNĂREA CĂLĂRAȘI – DINAMO 1-3

Au marcat: M. Fotescu (67) / P. Anton (32, 44), Fl. Bejan (62)

Dunărea Călărași: 1. Stefan Krell (12. Răzvan Began 46′) – 2. Andrei Rus, 73. Radu Crișan, 14. Ariel Lopez (cpt.), 22. Ionuț Sîrbu – 5. Cristi Pușcaș – 7. Mădălin Tudoran (21. Mădălin Calu 46′), 17. Alin Cârstocea (4. Adrian Bedea 63′), 96. Sorin Sava, 70. Alexandru Ciucur (26. Cristi Bud 72′) – 90. Bodo Kanda (8. Marius Fotescu 63′)

Rezerve: – 11. Sandro Djuric, 15. Luca Tache, 18. Robert Sălceanu, 29. Costin Petre.

Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: 12. Mihai Eșanu – 22. Deian Sorescu, 27. Ricardo Grigore (30. Florin Bejan, 46’), 66. Ante Puljic (cpt.), 7. Steliano Filip – 77. Vlad Achim, 8. Paul Anton (32. Giani Crețu 77′), 5. Alex. Răuță – 26. Sahr Morsay (29. Cătălin Măgureanu 90′), 9. Magaye Gueye, 31. Diego Fabbrini (38. Andrei Bani 84′)

Rezerve: 1. Gudmund Kongshavn – 3. Andrei Radu, 20. Antonio Bordușanu, 21. Giani Stere, 98. Andreas Mihaiu

Antrenor: Ionel Gane

Arbitru: George Găman (Craiova) – Asistenți: Marius Marchidanu (Brăila) și Alexandru Vișan (Galați). Rezervă: Viorel Flueran (Craiova).