Cupa României | Craiova, prima echipă calificată în semifinale!

Universitatea Craiova este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României, ediția 2020-2021. Formația antrenată de grecul Marinos Ouzounidis a învins la Buzău pe Chindia Târgiviște cu 1-0, grație golului marcat încă din min. 25 de Câmpanu. Craiova ăși ia astfel revanșa în fața dâmbovițenilor care sâmbăta trecută în campionat au câștigat tot cu 1-0.

Duelurile din sferturi continua miercuri. De la ora 17.30 de minute pe Cluj Arena, Universitratea Cluj și Viitorul Pandurii Tg. Jiu se bat pentru al doilea loc din careul de ași al competiției surprizelor. Trei ore mai târziu, arena Ilie Oană din Ploiești va găzdui partida Petrolul – Astra Giurgiu.

Joi, 4 martie, la Călărași, Dunărea se va afla față în față cu Dinamo, meciul fiind programat de la ora 20.00.

Sferturi de finală / Ediţia 2020-2021

Marţi, 2 martie

Chindia Târgovişte – Universitatea Craiova 0-1

Miercuri, 3 martie

Ora 17.30 Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Meciul se joacă la Cluj Napoca pe Cluj Arena

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Ciprian Danșa (Satu Mare), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Bogdan Dumitrache (București)

Observatori: Dan Jiga (Bistrița), Octavian Goga (Brașov)

20.30 Petrolul Ploieşti – Astra Giurgiu

Meciul se joacă la Ploieşti pe stadionul Ilie Oană

Arbitri: Florin Chivulete (București) – Florin Neacșu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea)

Observatori: Dan Berbecaru (Rm Vâlcea), Dragoș Ionescu (București).

Joi, 4 martie

Ora 20.00 Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti

Meciul se joacă la Călăraşi pe arena Ion Comşa

Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.