Sepsi Sf. Gheorghe și FCSB sunt ultimele echipe calificate în faza următoare a Cupei României, ediția 2021-2022. Echipa lui Leo Grozavu a trecut la Ovidiu de Farul cu 1-0 iar FCSB s-a cam chinuit cu CS Hunedoara, scor 3-5, după prelungiri.
Dunărea Călărași este și ea prezentă pe tabloul optimilor după ce astăzi a învins-o în deplasare pe CSM Slatina cu 2-1.
Ultimele 3 dueluri vor avea loc joi. Cel mai tare meci se va desfășura în Bănie între Universitatea, deținătoarea trofeului și CFR Cluj, campioana la zi.
Marți, 21 septembrie
Şomuz Fălticeni - FC Voluntari 1-4
Au marcat: Al. Sahru (38) / Al. Ilie (42), V. Anghelov (65), D. Paraschiv (77), M. Briceag (86)
Minaur Baia Mare - Politehnica Iaşi 3-1
Au marcat: A. Văsălie (13, 65), M. Donca (61) / Al. Zaharia (39)
Petrolul - FC U Craiova 1948 0-1
A marcat: T. Ondan (52)
CS Mioveni - FC Rapid 4-5 (0-0, 0-0, 4-5 lov. de departajare)
Miercuri, 22 septembrie
FC Argeş - FC Botoşani 4-2 (0-0 după 90 și 120 de minute, 4-2 la lovituri de departajare)
CSM Slatina - Dunărea Călăraşi 1-2
Au marcat: Al. Popovici (44) / Al. Stoica (61), Al. Nica (73)
FK Csikszereda - Chindia Târgovişte 0-1
A marcat: Cr. Cherchez (45)
Unirea Slobozia - Politehnica Timişoara 0-1
A marcat: O. Ursu (68)
Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 0-1 (0-0 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)
A marcat: Y. Matias 112′
FC Buzău - Academica Clinceni 2-1 (1-1 după 90 de minute, 1-0 în prelungiri)
Au marcat: A. Lopez 90′, Adi Chică-Roșă 116′ / A. Chandarov 28′
Club Atletic Oradea - Hermannstadt 0-1
A marcat: A. Sîntean (83)
Farul Constanţa - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-1
A marcat: B. Mitrea 51′ – penalty
CS Hunedoara – FCSB 3-5 d. prel.
Au marcat: A. Vlad (58), A. Hergheligiu (70), P. Șimon (83) / I. Stoica (19, 50), R. Oaidă (31) Al. Musi (95), V. Gheorghe (98)
Joi, 23 septembrie
Ora 16.00 ACSO Filiaşi - UTA Arad
Ora 18.45 Ripensia Timişoara - Dinamo Bucureşti
Ora 21.30 Universitatea Craiova - CFR Cluj
Echipele calificate până acum în optimi sunt: FC Voluntari (L1), Minaur Baia Mare (L3), U Craiova 1948 (L1), FC Rapid (L1), FC Argeș (L1), Dunărea Călărași (L2), Chindia Târgoviște (L1), Politehnica Timișoara (L2), Gaz Metan Mediaș (L1), FC Buzău (L2), Hermannstadt (L2), Sepsi Sf. Gheorghe (L1) și FCSB (L1).
Meciurile din cadrul optimilor de finală vor avea loc pe 27 octombrie.
Faza sferturilor – 1 decembrie, faza semifinalelor – 20 aprilie 2022 (manșa tur) și 11 mai 2022 (manșa retur), iar finala pe 19 mai 2022.