Ediția 2022/23 înseamnă reinventarea Cupei României: un nou format competițional, un nou sponsor principal, Betano, și un nou sponsor oficial, Pambac, păstrând tradiția fotbalului-spectacol!
Pe 13 iulie s-a încheiat etapa grupelor din Faza Regională a Cupei României Betano, începută pe 9 iulie, iar pe 16 iulie s-au disputate cele 7 Finale Regionale, potrivit structurii inovative a competiției, aflată la sezonul de debut.
Astăzi descoperim împreună tabloul Turului 1 din Cupa României Betano 2022/23, realizat în urma împerecherii echipelor, cu mențiunea că formațiile notate primele vor fi gazde, în urma clasării mai slabe față de adversar în sezonul precedent.
Partidele într-o singură manșă se vor disputa pe data de 17 august, iar faza următoare, Turul 2, e programată pe 31 august.
În urma Finalelor Regionale s-au calificat în Turul 1 un total de 7 echipe: Viitorul Darabani (Botoșani), Crișul Sântandrei (Bihor), ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș), CSM Lugoj (Timiș), CS Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman), Atletic United 1906 Ploiești (Prahova), Axiopolis Cernavodă (Constanța)
Acestora li se alătură în Turul 1 un total de 68 de echipe din Liga 3 sezonul precedent.
Turul 1 | Cupa României Betano
Viitorul Darabani – Bucovina Rădăuţi
Şomuz Fălticeni – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava
Sporting Juniorul Vaslui – Hușana Huși
CSM Bacău – Dinamo Bacău
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
CSM Râmnicu Sărat – Metalul Buzău
Sportul Chiscani – Viitorul Ianca
CS Făurei – Recolta Gheorghe Doja
CSM Feteşti – Agricola Borcea
Axiopolis Cernavodă – Gloria Albeşti
ACSM Olteniţa – Înainte Modelu
Dunărea Turris – CSM Alexandria
Petrolul Potcoava – Sporting Roşiori
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti
Real Bradu – Unirea Bascov
Atletic United Ploieşti – Flacăra Moreni
CSO Plopeni – CS Blejoi
ACS Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc
SR Municipal Braşov – Olimpic Cetate Râşnov
Minerul Costeşti – Flacăra Horezu
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian
Jiul Petroşani – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Progresul Ezeriş – Voinţa Lupac
CSM Lugoj – Armata Aurul Brad
Avântul Periam – Pobeda Stár Bišnov
Frontiera 2004 Curtici – Progresul Pecica
Gloria Lunca-Teuz Cermei – Şoimii Lipova
Luceafărul Oradea – Crişul Chişineu Criş
Crişul Sântandrei – Lotus Băile Felix
AFC Unirea 1924 – CS Ocna Mureş
Sticla Arieşul Turda – Academia de Fotbal Viitorul Cluj
Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca – Minerul Ocna Dej
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău
Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare
Avântul Reghin – Gloria Bistriţa-Năsăud
ACS Tg. Mureş – Marosvásárhelyi SE – Unirea Ungheni
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii este calificată direct în faza următoare, Turul 2.
sursa text și foto www.frf.ro