Liga a 4-a ACERBIS / Trei puncte dar insuficiente pentru supravieţuire!

Victoria Lehliu avea nevoie ca de aer de cele 3 puncte din deplasarea de la Mânăstirea cu Unirea, programată sâmbătă în ultima rundă a campionatului judeţean de fotbal pentru a rămâne în liga a 4-a. Lehlienii erau şi cu gândul la meciul de la Dragalina dintre Unirea şi Dunărea Ciocăneşti, gazdele fiind şi ele constrânse să lupte pentru supravieţuire.

Partida a început bine pentru oaspeţi care au reuşit să-l învingă pe portarul Unirii, Lazăr, în minutul 26 prin Ionuţ Rad. Două minute mai târziu, diferenţa devine de 2 goluri după reuşita lui Bogdan Antonache.

În partea secundă, Unirea găseşte drumul spre gol, reducând din diferenţă în minutul 58, prin tânărul de 17 ani Lucian Gavrilă, intrat pe teren 2 minute mai devreme. Gazdele n-au mai forţat egalarea oferind cele 3 puncte oaspeţilor care s-au dovedit până la urmă insuficiente pentru supravieţuire. La Draglina, Unirea a reuşit minunea învingând Dunărea Ciocăneşti tot cu 2-1 şi profitând de rezultatele pozitive din confruntările cu echipa din Lehliu, va continua şi în sezonul viitor în L4.

Duelul a fost unul „curat”, centralul Valerian Toma neacordând nici măcar un cartonaş galben.

Unirea Mânăstirea – Victoria Lehliu 1-2

Au marcat: Lucian Gavrilă (58) / Ionuţ Rad (26), Bogdan Antonache (28)

Unirea: 1. Constantin Lazăr – 8. Marian Ion, 15. Alexandru Stochiţă, 17. Alexandru Papacia (13. Daniel Moraru, 66’), 10. Ioan Dumitru, 4. Mădălin Buciu, 6. Mirel Duţu, 14. Arun Dedu, 7. Fănel Porumbel (2. Daniel Delu, 56’), 9. Cristian Manta, 16. Dănuţ Moise (11. Lucian Gavrilă, 56’).

Rezerve: -

Antrenor: Gabriel Cotea

Victoria: 1. Robert Bratu – 6. Alexandru Stan, 3. Gigel Nae, 21. Andrei Ivan (20. Gabriel Pantilimon, 72’), 8. Marius Voinea, 11. Ionuţ Călin, 14. Costin Haidu, 7. Marius Costrene, 10. Bogdan Antonache, 19. Ionuţ Rad, 9. George Panaete.

Rezerve: 5. Petru Velicu, 16. Puiu Cherchezeanu, 18. Dorin Lemnaru.

Antrenor: Ninel Milea

Au abitrat: Valerian Toma – Florinel Dinu, Cristian Stanciu

Observator: Alexandru Botea

Cartonaşe galbene: - / -

Cartonaşe roşii: - / -