PLAY-OUT / Et. 12: Meci de infarct: Dunărea – Concordia 2-0!

Meci cu final de...povestit nepoţilor la Călăraşi, miercuri seară. Dunărea şi Concordia s-au prezentat miercuri seară, pe arena Ion Comşa, fiecare cu gândul la victorie. Remiza n-ar fi convenit nimănui.

Fără un vârf „de meserie” în teren, Dunărea începe bine şi iroseşte o bună oportunitate încă din minutul 5 când Cristi Sîrghi reia cu capul din lovitura liberă executată de Benzar dar... tabela rămâne neatinsă.

Ilfovenii trec cu brio peste momentul cu pricina şi în minutul 16 bifează prima ocazie după ce Moussa a reluat cu capul puţin pe lângă, din centrarea lui Gorobsov. Argentinianul avea să irosească şi el o oportunitate de a marca în minutul 33.

Prima parte se încheie aşa cum a început, ambele echipe evoluând extrem de prudent. La pauză, Dan Alexa îl lasă la vestiar pe Vali Munteanu şi-l introduce pe Alex. Bourceanu care avea să mai anime jocul „galben – albaştrilor” în partea secundă.

În minutul 58, Honciu bate bine o lovitură liberă din marginea careului însă Ivanovici, atent şi la locul potrivit, respinge de lângă bara din dreapta lui Rîmniceanu.

În minutul 61, dublă accidentare. Portarul lor, Rîmniceanu şi fundaşul nostru, Sîrghi intră amândoi la „sacrificiu”, ultimul, plin de sânge fiind transportat la spital. Jocul se reia însă Rîmniceanu resimte ciocnirea şi este înlocuit, acordându-i-se şi lui îngrijiri medicale.

Echilibrul se rupe, în sfârşit, în minutul 76. Benzar bate bine un corner de pe dreapta şi înlocuitorul lui Sîrghi, Srgian Luchin îl învinge pe Caparco, cel care l-a substituit pe Rîmniceanu, cu o lovitură de cap imparabilă!

Cei 3.500 de spectatori se dezlănţuie, atmosfera devenind una de vacarm. Oapeţii au încercat să revină crezând că vor obţine victoria care să-i mai menţină în cursa pentru supravieţuire. Lovitura de graţie o dă însă Najib Ammari în al 4-lea minut al prelungirilor care pe un contraatac şutează pe jos în dreapta lui Caparco, incapabil să mai reacţioneze. S-a repetat parcă finalul din finalul sezonului regulat când Dunărea a învins-o pe Concordia, tot la Călăraşi, cu 2-1, golul izbăvitor fiind marcat tot de Ammari, cu un şut pe jos de la peste 25 de metri şi tot în minutul 90+4!

Oaspeţii termină partida în 10, Sofiane Moussa primind al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu în minutul 88.

Dunărea câştigă greu dar meritat cu 2-0 şi urcă pe 6, loc de baraj, totalizând 25 de puncte, cu unul mai mult decât Hermannstadt care a pierdut marţi la Sibiu duelul cu FC Botoşani, scor 0-2.

Dacă Dunărea şi-a relansat şansele de supravieţuire, aşteptând încrezătoare partida cu Gaz Metan, programată duminică seară la Călăraşi, Concordia e virtual retrogradată în liga a 2-a.

Până la finalul play – out-ului, trupa lui Dan Alexa se va mai duela cu echipele Sibiului. Prima confruntare, cea cu Gaz Metan Mediaş, e programată duminică, 26 mai, de la ora 18.30 de minute la Călăraşi iar cea de-a doua pe 1 iunie, la Sibiu cu Hermannstadt. Final de...infarct!

Dunărea Călăraşi – Concordia Chiajna 2-0

Au marcat: Srgian Luchin (76’), Najib Ammari (90+4’)

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov (44. Conor Henderson, 81’), 3. Cristi Sârghi (24. Srgian Luchin, 61’), 17. Alin Dobrosavlevici, 27. Gaston Mendy – 26. Gabi Enache, 5. Gabi Simion, 89. Georgian Honciu, 97. Daniel Benzar – 10. Valentin Munteanu (55. Alexandru Bourceanu, 46’), 9. Najib Ammari.

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 77. Steliano Filip, 88. Ianis Stoica, 4. Selim Ben Djemia

Antrenor: Dan Alexa

Concordia: 99. Victor Rîmniceanu (16. Alessandro Caparcă, 65’) – 30. Joao Meira, 73. Andrei Marc, 23. Liassine Cadamuro (91. Jules Iloki, 80’) 14. Nicuşor Fota (96. Andrei Radu, 61’) – 10. Bawab Thaer, 25. Nicolas Gorobsov, 44. Adrian Ropotan, 7. Petre Ivanovici – 19. Ghislain Guessan, 88. Sofiane Moussa.

Rezerve: 8. Răzvan Grădinaru, 22. Nivaldo, 18. Marian Cristescu, 20. Ştefan Bărboianu.

Antrenor: Adrian Falub

Au arbitrat: Marcel Bîrsan (Bucureşti) – Radu Ghinguleac (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti). Rezervă: Eduard Ioniţă (Galaţi).

Observatori: Ioan Toma (Piatra Neamţ), Marin Petrache (Săbăreni- LPF)

Cartonaşe galbene: G. Mendy (52’, Al. Bourceanu (80’), N. Ammari (90+5’) / S. Moussa (45+1’, 88’), Ad. Ropotan (52’), L. Cadamuro (73’), N. Gorobsov (90’).

Cartonaşe roşii: S. Moussa (Concordia - 88’)

Etapa a 12-a

FC Hermannstadt – FC Botoșani 0-2

Au marcat: M. Roman (850, C. Golofca (90)

Dunărea Călărași – Concordia Chiajna 2-0

Au marcat: S. Luchin (76), N. Ammari (90+4)

Dinamo – Politehnica Iași 0-0

Joi, 23 mai

Ora 21.00 Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.

1. Dinamo Bucureşti    12    8   2   2  16-6     42
  2. Gaz Metan Mediaş  11    7   2   2  17-8     39
  3. FC Botoșani             12    6   2   4  15-9     38
  4. Politehnica Iași         12    3   5   4  11-12   31
  5. FC Voluntari              11    4   4   3 12-11    27
  6. Dunărea Călărași     12    3   4   5   7-15    25
  7. Hermannstadt           12    1   5   6    6-16   24
  8. Concordia Chiajna   12    1   4   7 12-19   16