Liga a 2-a | Victorie “fără dubii”: Rapid – Dunărea 4-0!

Victoria de la Miercurea Ciuc din urmă cu o săptămână a devenit, brusc, doar o amintire frumoasă. La Buftea, Dunărea a devenit parcă o echipă de jaloane cedând cu 0-4 în fața unui Rapid care tot în urmă cu fix 7 zile era umilit la Slobozia, de Unirea, o echipă modestă din subsolul clasamentului.

Meciul a început practic de la 1-0, scor stabilit încă din minutul 2 după un autogol semnat de Ariel Lopez. 17 minute mai târziu, Șandru a făcut o “nefăcută”, permițându-i, finalmente lui Adi Bălan să înscrie primul său gol.

Deși la pauză, Cristi Pustai a făcut 3 modificări, Dunărea a mai încasat alte două goluri în partea a doua. În minutul 67, Adrian Bălan reapare pe lista marcatorilor iar în minutul 72, Hlistei transformă penalty-ul primit de Rapid după un henț în suprafața de pedeapsă făcut de Radu Crișan, cel care greșise flagrant și în prima parte.

Fără 6 jucători de bază (Bodo Kanda, Alin Cârstocea, Saifeddine Alami, Sandro Djuric, Kamil Wiktorski și Mădălin Tudoran, absenți din diverse motive) dar și cu câteva “jaloane” pe teren, Dunărea a suferit cea mai drastică înfrângere stagională. Frumos cadou primit de Ionuț Țenea care astăzi împlinește 25 de ani!

Cu 31 de puncte, “galben-albaștrii” rămân pe 5. Viitoarea sa adversară, Viitorul Pandurii va juca acasă, luni, de la 19.30, cu FK Csikszereda. Partida, programată cel mai probabil sâmbăta viitoare, la Călărași, e decisivă pentru calificarea în play-off.

FC Rapid-Dunărea Călărași 4-0

Au marcat: A. Lopez (2 – autogol), Ad. Bălan (19, 67), C. Hlistei (72 – pen.)

FC Rapid: 31. Horațiu Moldovan – 2. Anestis Nastos, 7. Antonio Sefer, 8. Rareș Lazăr (33. Raul Costin, 35’), 9. Adrian Bălan (11. Alex. Ioniță, 79’), 13. Petre Goge, 15. Enrichi Finică, 15. Rareș Ilie (17. Ștefan Pănoiu, 73’), 21. Bogdan Barbu (32. Amir Jorza, 73’), 30. Alexandru Dandea, 94. Cătălin Hlistei (18. Octavian Ursu, 79’).

Rezerve: 90. Virgil Drăghia – 3. Alexandru Florică, 5. Ivica Zunic, 10. Marian Drăghiceanu.

Antrenor: Mihai Iosif

Dunărea: 12. Răzvan Began – 2. Andrei Rus, 20. Bogdan Șandru, 73. Radu Crișan, 3. Ionuț Țenea (8. Marius Fotescu, 46’) – 14. Ariel Lopez (4. Adrian Bedea, 46’), 5. Cristian Pușcaș – 29. Costin Petre (18. Robert Sălceanu, 46’), 96. Sorin Sava (26. Cristi Bud, 32’), 70. Alexandru Ciucur – 19. Valentin Alexandru.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 21. Mădălin Calu, 22. Ionuț Sîrbu, 6. Andrei Dobre, 2. Charles Acolatse.

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenți: Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) și Gabriel Ion Catană (Târgovişte). Arbitru de rezervă: Mihai Laurențiu Ene (Bucureşti)

Observatori: Marcel Savaniu (Braşov) și Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

Etapa a 20-a

CSM Slatina – Ripensia Timișoara 0-1

A marcat: M. Ene (90+3)

Fotbal Comuna Recea – CSM Reșița 6-0

Au marcat: A. Burdeț (2), M. Coman (36, 53), Al. Mărieș (62), Ad. Micaș (82), P. Batin (90)

Aerostar Bacău – Concordia Chiajna 0-1

A marcat: L. Ion (56)

SCM Gloria Buzău – Pandurii Tg. Jiu 1-1

Au marcat: C. Tucaliuc (36 – pen.) / G. Dodoi (82)

Unirea Slobozia – Metaloglobus 0-1

A marcat: Ov. Herea (90+3 – pen.)

Petrolul Ploiești – CS Mioveni 0-1

A marcat: Șt. Blănaru (85)

FC Rapid – Dunărea Călărași 4-0

Au marcatȘ A. Lopez (2 – autogol), Ad. B[lan (19, 67), C. Hlistei (72 – penalty)