Liga a 2-a / Victorie cu emoții: Dunărea – CS Mioveni 1-0!

Toate punctele au rămas miercuri la Călărași! Cu ceva emoții, Dunărea a câștigat bătălia cu CS Mioveni, scor 1-0, grație golului superb marcat în minutul 56 de Valentin Alexandru.

“Galben – albaștrii” au început prudent, expediind primul șut, dar peste poartă, abia în minutul 9, prin Șandru care a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri.

Câteva minute mai târziu, Mioveniul putea deschide scorul. În urma unui corner, balonul ajunge la Garutti Gomez care reia din 2 metri însă Sălcianu reușește să respingă de pe linia porții.

În minutul 23, oaspeții desenează frumos pe gazonul verde. Massaro deviază cu câlcâiul pentru Rusu care trimite o pasă pe culoar lui Rădescu dar Began intervine și respinge până la...Massaro care reia cu boltă deși trecuse de portarul nostru.

Dunărea revine în ofensivă ratând o bună ocazie în minutul 30 prin Valentin Alexandru care reia spectaculos cu capul dar balonul trece puțin peste bara transversală. Meciul parcă se încinge, în minutul 39, Garutti ar fi trebuit să vadă al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu dar este iertat de centralul Cristian Georgescu. Două minute mai târziu, Pelici îl schimbă pe Garutti, salvându-și probabil echipa de o posibilă eliminare.

Echilibrul se rupe în partea a doua, mai exact în minutul 56. Corner de pe dreapta, balonul este reluat perfect cu capul de Vali Alexandru, de la colțul scurt, intervenția lui Justin Popescu, portarul dorit în vară la Călărași fiind inutilă.

Și pentru că nici un necaz nu vine singur, în minutul 73, CS Mioveni rămâne în 10.Al. Iacob vede al doilea “galben” pentru un henț la 20 de metri (pe primul l-a încasat în minutul 68!), fiind eliminat.

Deși în inferioritate, oaspeții nu renunță, forțează egalarea însă tabela rămâne nemodificată. Dunărea care putea să-și majoreze diferența în al 3-lea minut al prelungirilor dacă același Vali Alexandru, rămas singur în careu, n-ar fi fost blocat în momentul pasei, bifează a 7-a victorie stagională, contabilizând până acum nu mai puțin de 23 de puncte.

Urmează 3 meciuri “de foc”. Sâmbătă, elevii lui Pustai vor forța pătrunderea în optimile de finală ale Cupei României țintind victoria cu CSC Sânmartin, programată în deplasare de la ora 12.00 de minute.

Pe 1 decembrie, în campionat, de la ora 16.45 de minute, în nocturnă, Dunărea va disputa restanța cu Turris iar o săptămână mai târziu va evolua pe Cluj Arena împotriva Universității, în ultimul meci al anului.

Dunărea Călărași – CS Mioveni 1-0

A marcat: Valentin Alexanderu (56)

Dunărea: 12. Răzvan Began – 27. Teodor Caragea, 20. Bogdan Șandru, 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric, 11. Alin Cârstocea – 7. Mădălin Tudoran (21. Mădălin Calu, 84’), 90. Saifeddine Alami (14. Ariel Lopez, 71’), 70. Alexandru Ciucur (8. Marius Fotescu, 52’) – 19. Valentin Alexandru.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 4. Adrian Bedea, 73. Charles Acolatse, 28. Andrei Rus, 10. Adrian Zaluschi, 29. Costin Petre.

Antrenor: Cristian Pustai

CS Mioveni: 22. Iustin Popescu – 26. Dorinel Oancea, 14. Alexandru Iacob, 24. Garutti Gomez (5. Robert Gherghe, 41’), 18. Alin Șerban (2. Adrian Mar, 76’), 7. Daniel Toma, 16. Ionuț Rădescu (20. Laurențiu Marinescu, 63’), 8. Szilard Veres (11. Mihai Isfan, 63’), 9. Davide Massaro (21. Sergiu Negruț, 76’), 6. Ionuț Burnea, 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 12. Bogdan Preda – 4. Andrei Trașcu, 10. Valentin Coșereanu, 25. Sebastian Ivan.

Antrenor: Alexandru Pelici.

Au arbitrat: Cristian Georgescu (Bucureşti) - Daniel Hulubei (Vaslui) și George Turcu (Bucureşti); Rezervă: Nicolae Breoi (Ploieşti); Observatori: Marian Deaconu (Ploieşti) și Lucian Carjă (Constanţa).

Cartonașe galbene: R. Began (45’), T. Caragea (88’), A. Lopez (90+4’) / Garutti (9’), D. Massaro (42’), S. Veres (55’), Al. Iacob (68’, 73’), D. Toma (77’), B. Rusu (90’)

Cartonașe roșii: Al. Iacob (CS Mioveni – 73’)