Liga a 2-a / Valentin Alexandru, din nou providențial: Dunărea – Turris 1-1!

Arena Ion Comșa a găzduit marți după-amiază, în nocturnă, restanța din runda a 12-a dintre Dunărea și Turris Turnu Măgurele. Pe un teren greu, ambele echipe s-au străduit să ofere un spectacol agreabil și în mare măsură le-au reușit.

“Galben-albaștrii” bifează prima ocazie în minutul 4. Sălceanu centrează perfect în fața careului mic, de unde Vali Alexandru, singur la 8 metri central, reia cu tibia pe lângă poartă. Oaspeții ripostează în minutul 20 atunci când Blănaru a reluat din 4 metri central pe lângă poartă, la colțul lung, trecându-și în cont o ocazie importantă.

Zece minute mai târziu, Dunărea e la un pas de deschiderea scorului. Marius Fotescu pătrunde în careu pe stânga, centrează în forță spre bara a doua, acolo unde este Valentin Alexandru, însă acesta dă pe lângă minge din 5 metri, o deviază totuși spre poartă și doi fundași adverși reușesc să respingă de pe linie. Centralul Sorin Costreie intervine însă indicând ofside la atacantul nostru. A 3-a mare ocazie pentru elevii lui Pustai se epuizează în minutul 36. Același Fotescu primește înapoi la 10 metri central, trage cu latul, mingea trece de Păun, însă lovește bara din dreapta și revine în teren. Urmează contraaatacul Turris-ului care se încheie cu un…cartonaș galben primit de R. Niță pentru simulare.

Primaa parte se încheie așa cum a început, 0-0, Dunărea dominându-și clar adversarul pe care l-ar fi putut trimite la vestiare cu cel puțin un gol în desagă.

Startul reprizei secunde aparține însă oaspeților. În minutul 49, Haită șarjează pe stânga, trece cu multă ușurință de doi adversari și pasează înapoi pentru Liviu Mihai, care plasează, cu stângul la 11 metri central balonul cu dreptul, pe jos, lângă bara din dreapta. Efortul lui Began este însă zadarnic.

Golul primit, în ciuda cursului jocului, îi determină pe Șandru&Co să reintre rapid în joc, forțând egalarea. Care vine spre final de partidă. În minutul 85, Sîrbu centrează excelent din dreapta pe bara a doua, de unde Vali Alexandru trimite, din 6 metri, cu capul la colțul lung, intervenția lui Păun fiind inutilă. Este a doua reușită consecutivă cu capul a lui Vali Alexandru din campionat, după golul înscris în poarta Mioveniului în urmă cu o săptămână.

În al 4-lea minut al prelungirilor, irosim o altă ocazie importantă. Cu un ultim efort, Tudoran centrează din dreapta în careu, Wiktorski pasează cu călcâiul în centru, înapoi, Alexandru reluând din prima din 13 metri. Fundașul oaspeților, Pîrvulescu e pe fază deviind balonul în afara cadrului porții.

Scor final, 1-1, Dunărea urcând pe 2 datorită numărului mai mare de goluri marcate față de ASU Pol Timișoara, ambele contabilizând câte 24 de puncte. Ultimul joc din acest an e programat marțea viitoare pe Cluj Arena, acolo unde ne vom duela cu Universitatea Cluj.

Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele 1-1

Au marcat: Valentin Alexandru (85) / Liviu Mihai (49)

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 22. Ionuț Sîrbu, 20. Bogdan Șandru (cpt.), 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric (27. Teodor Caragea 81′), 17. Alin Cârstocea (14. Ariel Lopez 56′) – 7. Mădălin Tudoran, 8. Marius Fotescu (10. Adrian Zaluschi 72′), 70. Alexandru Ciucur (21. Mădălin Calu 56′) – 19. Valentin Alexandru
Rezerve neutilizate: 1. Stefan Krell – 29. Costin Petre, 3. Ionuț Țenea, 73. Charles Acolatse, 96. Sorin Sava
Antrenor: Cristian Pustai

Turris Oltul: 12. Aurelian Păun – 77. Ștefan Bărboianu, 16. Marin Pîrvulescu (cpt.), 24. Vlad Gîsă, 6. Florinel Mitrea – 18. Alin Țegle (29. Cristi Pușcaș 68′), 14. Ionuț Cioinac, 23. Liviu Mihai – 11. Romeo Niță (8. Alexandru Sima 46′), 89. Ștefan Blănaru (9. Albert Voinea 77′), 10. Florian Haită
Rezerve: 1. David Duțu – 7. Alin Buleică, 13. Alexandru Nicola, 28. Theodor Butoiu
Antrenor: Eugen Trică

Au arbitrat: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov) - Petruţa Iugulescu (Târgovişte) și Roxana Ivanov (Bucureşti). Rezervă: Claudiu Marcu (Constanţa); Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) și Dumitru Crăciun (Berceni – Ilfov).

Cartonașe galbene: / R. Niță (37), Șt. Blănaru (53), A. Tegle (62), E. Trică (75), I. Cioinac (80).