Liga a 2-a | Trei puncte de aur: FK Csikszereda – Dunărea Călărași 0-1

Liga a 2-a | Trei puncte de aur: FK Csikszereda – Dunărea Călărași 0-1

Dunărea avea nevoie ca de aer de cele 3 puncte puse în jocul de la Miercurea Ciuc pentru a-și conserva șansele de pătrundere în play-off. Și până la urmă le-a obținut!

Aureolată după victoria în fața Rapidului, FK Csikszereda era favorită însă “galben-albaștrii” au răsturnat calculele hârtiei obținând victoria la capătul unui joc pe care nu-l vom uita prea curând. După o primă parte “albă” în care am reținut ocazia uriașă a lui Alami din minutrul 39, Dunărea a înscris golul izbăvitor în minutul 52. Alami l-a găsit cu o pasă în careu pe Alin Cârstocea care a recentrat în fața careului de 6 metri de unde Kanda, complet nemarcat a marcat.

În zadar s-au străduit gazdele să egaleze, elevii lui Pustai s-au apărat foarte bine iar între buturi, Răzvan Began a fost de netrecut.

Cu cele 3 puncte castigate duminică, Dunărea urcă de pe 8 pe 5, totalizând 31 de puncta la fdel ca U Craiova 1948, Viitorul Pandurii și FC Constanța dar cu un golkaveraj ceva mai slab.

Urmează o nouă deplasare dificilă. Duminica viitoare de la ora 19.30, Dunărea va da piept cu FC Rapid, o altă echipă dornică să prindă play-off-ul.

Et. 19: FK Csikszereda – Dunărea Călărași 0-1

A marcat: Bodo Kanda (52)

FK: 1. Ladislau Rybansky – 2. Raul Palmes (8. Rareș Takacs, 46’), 14. David Kelemen, 3. Claudiu Apro, 22. David Bor, 13. Attila Csuros, 24. Bako Casiadi, 26. Levente Bara, 20. Marvin Schieb (11. Soufiane Jebai, 46’), 15. Andras Mesazaros (7. Norbert Pinter, 61’), 10. Juan Bauza.

Rezerve: 33. Szilard Gyenge – 6. Mihai Savin, 16. Janos Botorok, 3. Bonifac Csonka, 17. Toni Suciu, 4. Daniel Vereguț.

Antrenor: Valentin Suciu

Dunărea: 12. Răzvan Began – 2. Andrei Rus, 20. Bogdan Șandru, 14. Ariel Lopez, 29. Costin Petre – 4. Adrian Bedea (8. Maqrius Fotescu, 72’), 5. Cristi Pușcaș – 17. Alin Cârstocea, 10. Saifeddine Alami (21. Mădălin Calu, 90+3’), 90. Bodo Kanda (26. Cristi Bud, 85’) – 19. Valentin Alexandru (22. Ionuț Sîrbu, 46’)

Rezerve: 1. Stefan Krell – 7. Mădălin Tudoran, 96. Andrei Dobre, 15. Luca Tache

Antrenor: Cristian Pustai.

Arbitri: Viorel Cojocaru – Alexandru Vișan, Daniel Vlase (toți 3 din Galați). Rezervă: Robert Ciorbea (Sânpetru – Brașov)

Observatori: Dan Jiga (Bistrița), Radu Bitea (Oradea).

Etapa a 19-a

Concordia Chiajna – Petrolul Ploiești 0-0

Universitatea Cluj – U Craiova 1948 1-0

A marcat: Al. Pop (70)

Metaloglobus – SCM Gloria Buzău 5-1

Au marcat: M. Botic (8), Aguinaldeo (35, 58), Ov. Herea (49, 53 – pen.) / C. Tucaliuc (250

Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timișoara 1-1

Au marcat: F. Acosta (20) / D. Codrea (26)

Farul Constanța – Fotbal Comuna Recea 3-2

Au marcat: A. Banyoi (36, 67), Al. Stoica (86) / M. Coman (69), A. Burdet (90)

CSM Reșița – CSM Slatina 1-1

Au marcat: L. Buș (37 – pen.) / I. Stoica (28)

Ripensia – Viitorul Pandurii Tg. Jiu 0-2

Au marcat: A. Țegle (29 – pen.), V. Prejmerean (60)

FK Csikszereda – Dunărea Călărași 0-1

A marcat: Bodo Kanda (52)

Duminică, 14 martie

Ora 13.45 Unirea Slobozia – FC Rapid

Clasament

  1. ASU Poli               18   8   8     2   18-12   32
  2. U Craiova           17  8   7   2   28-15   31
  3. Viitorul Pandurii 17 10   1   6   31-25   31
  4. Farul Constanța 18   9   4   5   24-18   31
  5. Dunărea               17   9   4     4   23-17   31
  6. Univ. Cluj             18   9   2   7   19-17   29
  7. Petrolul Ploiești 17 8   4     5   28-14   28
  8. FK Csikszereda   17   8   4     5   22-15   28
  9. Metaloglobus     17   8   3     6   22-11   27
  10. CS Mioveni       17   7   6     4   17-10   27
  11. FC Rapid           16 8   3     5   24-24   27
  12. Gloria Buzău     18 6   7     5   20-19   25
  13. FC Recea           17 5   4     8   23-29   19
  14. CSM Reșița       17   5   4     8   10-18   19
  15. Concordia           17   4   6     7   18-18   18
  16. Ripensia            17   5   3     9   14-30   18
  17. Unirea Slobozia 16   4 4     8   13-23   16
  18. CSM Slatina         17   4   3   10   17-23   15
  19. Aerostar Bacău   17   2   4   11   18-31   10
  20. Pandurii Tg. Jiu   17   2   3   12   16-36     9

Etapa a 20-a

Sâmbătă, 20 martie

Ora 11.00 CSM Slatina – Ripensia Timișoara

Ora 11.00 Fotbal Comuna Recea – CSM Reșița

Ora 11.00 Aerostar Bacău – Concordia Chiajna

Ora 11.00 Gloria Buzău – Pandurii Tg. Jiu

Ora 11.00 Unirea Slobozia – Metaloglobus

Ora 12.30 Petrolul Ploiești – CS Mioveni

Duminică, 21 martie

Ora 19.00 FC Rapid – Dunărea Călărași

Luni, 22 martie

Ora 19.30 Viitorul Pandurii Tg. Jiu – FK Csikszereda

Marți, 23 martie

Ora 19.30 U Craiova 1948 – Farul Constanța

ASU Poli Timișoara și Universitatea Cluj vor sta.