Liga a 2-a | Surpriză la Slobozia. Rapid, față în față cu Dunărea duminica viitoare!

La Slobozia s-a disputat duminică după-amiază partida dintre Unirea și FC Rapid, ultima din cadrul etapei a 19-a. Gazdele au produs surpriza învingând cu 2-1. C. Toma a deschis scorul în minutul 18 transformând o lovitură de la 11 metri acordată după un fault în suprafața de pedeapsă al lui Florică asupra lui Adăscăliței.

Rapidul egalează în minutul 53 prin C. Hlistei. Tabela s-a modificat din nou în minutul 73, Unirea trecând în avantaj după reușita lui Sorry Diarra. În minutul 85, I. Voicu vede direct cartonașul roșu fiind eliminat.

După meci, antrenorul Nicolae Grigore a demisionat.

FC Rapid, cu 27 de puncte, rămâne pe 11 și e probabil cu gândul la confruntarea cu Dunărea Călărași, programată duminica viitoare de la ora 19.00.

Astăzi la Miercurea Ciuc, Pustai&Co au trecut la limită de FK Csikszereda, golul fiind marcat în min. 52 de Bodo Kanda. În urma acestei victorii Dunărea a urcat pe 5 având în cont 31 de puncte la fel ca U Craiova 1948, Viitorul Pandurii Tg. Jiu și Farul Constanța.

Etapa a 19-a

Concordia Chiajna – Petrolul Ploiești 0-0

Universitatea Cluj – U Craiova 1948 1-0

A marcat: Al. Pop (70)

Metaloglobus – SCM Gloria Buzău 5-1

Au marcat: M. Botic (8), Aguinaldeo (35, 58), Ov. Herea (49, 53 – pen.) / C. Tucaliuc (250

Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timișoara 1-1

Au marcat: F. Acosta (20) / D. Codrea (26)

Farul Constanța – Fotbal Comuna Recea 3-2

Au marcat: A. Banyoi (36, 67), Al. Stoica (86) / M. Coman (69), A. Burdet (90)

CSM Reșița – CSM Slatina 1-1

Au marcat: L. Buș (37 – pen.) / I. Stoica (28)

Ripensia – Viitorul Pandurii Tg. Jiu 0-2

Au marcat: A. Țegle (29 – pen.), V. Prejmerean (60)