Liga a 2-a / S-a tras cortina şi peste runda a 13-a. Dunărea, pe 14!

Luni seară la Piteşti, în epilogul etapei a 13-a, FC Argeş şi Farul Constanţa au încheiat la egalitate 2-2. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Blejdea fiind egalaţi în minutul 66, după reuşita lui Alex. Stoica. Constănţemii au trecut la timonă, graţie golului reuşit de Daniel Toma însă bucuria lor a durat fix 6 minute. Marius Alexe a punctat pentru 2-2, rezultat cu care s-a încheiat şi partida.

Dunărea Călăraşi a învins sâmbătă, acasă, pe Turris Turnu Măgurele, scor 3-2 şi cu 15 puncte se află pe poziţia a 14-a.

Sâmbătă, elevii lui Pustai vor juca la Timişoara cu ASU Poli, partida fiind programată de la ora 11.00.

În clasament conduce CS Mioveni cu 26 de puncte, urmată de Turris cu 25 de puncte şi UTA Arad cu 23 de puncte (din 10 partide).

Etapa a 13-a

SCM Gloria Buzău – Viitorul Pandurii 0-0

Metaloglobus – CSM Reşiţa 1-0

A marcat: Claudiu Herea (90+1)

Dunărea – Turris Turnu Măgurele 3-2

Au marcat: Bogdan Şandru (2 – pen.), Bogdan Rusu (7, 32) / Silviu Pană (50 – penalty), Florian Haită (70)

Sportul Snagov – Pandurii Tg. Jiu 3-2

Au marcat: Adrian Stoica (28), Cosmin Novac (34), Cristian Poştoarcă (68) / Ovidiu Raşoveanu (21), Lu Yuefung (47)

Petrolul – Concordia Chiajna 3-0

Au marcat: Sergiu Arnăutu (60, 90), Bogdan Gavrilă (66)

FK Csikszereda – FC Rapid 1-0

A marcat: Adrian Majzik (81 – penalty)

Ripensia Timişoara – Daco Getica 7-2

Au marcat: Albert Voinea (27, 78, 80), Vlad Chera (29, 75), Claudiu Apro (52, 69) / Gabriel Răducan (12), Gabriel Socaci (90+1)

UTA Arad – ASU Poli Timişoara 1-0

A marcat: Ciprian Rus (49)

Univ. Cluj – CS Mioveni 2-2

Au marcat: Dorin Goga (52), Victor Dican (85) / Valentin Coşereanu (59), Marian Anghelina (77)

FC Argeş – Farul Constanţa 2-2

Au marcat: Andrei Blejdea (12), Marius Alexe (81) / Alexandru Stoica (66), Daniel Toma (750

1. CS Mioveni           13   7   6   0   23-8     27
  2. Turris Oltul             13   8   2   3   25-11   26
  3. UTA Arad              10   7   2   1   28-6     23
  4. Metaloglobus        13   6   4   3  18-12   22
  5. Viitorul Pandurii    13   6   3   4  18-15   21
  6. Petrolul Ploieşti    12   6   3   3  14-11   21
  7. SCM Gloria           12   6   2   4   20-11  20
  8. FC Rapid              11   6   2   3   14-10   20