Liga a 2-a | S-a tras cortina peste runda a 16-a. Dunărea, pe 7!

Liga a 2-a | S-a tras cortina peste runda a 16-a. Dunărea, pe 7!

În epilogul etapei a 16-a, Petrolul s-a impus acasă, în această seară, în fața bucureștenilor de la Metaloglobus cu 1-0. Golul lui Buhăescu din min. 55 i-a dus pe “lupii galbenii” până pe treapta a 5-a a topului L2, totalizând 24 de puncte. Dunărea Călărași, remiză, acasă, cu Farul Constanța, scor 1-1, e pe 7, tot cu 24 de puncte dar cu un golaveraj mai slab.

În clasament continuă să conducă Craiova cu 30 de puncte, urmată de ASU Poli Timișoara cu 27 de puncte, pe 3 situându-se Rapid cu 26 de puncte.

Etapa a 17-a debutează joi la Buzău și se va încheia marțea viitoare la Chiajna. Dunărea va juca în deplasare cu CSM Reșița, duelul fiind programat sâmbătă, de la ora 11.00.

Etapa a 16-a | Rezultate

ASU Poli Timișoara – SCM Gloria Buzău 2-0

Au marcat: I. Mera (61), D. Codrea (68)

Viitorul Pandurii – Universitatea Cluj 1-2

Au marcat: D. Paraschiv (77) / S. Ribeiro (20, 76 – pen.)

FK Csikszereda – CSM Reșița 2-0

Au marcat: M. Schieb (2), D. Kelemen (31)

CSM Slatina – CS Mioveni 0-1

A marcat: I. Rădescu (82)

Fotbal Club Recea – Concordia Chiajna 0-0

Aerostar Bacău – Unirea Slobozia 0-2

Au marcat: Fl. Ibrian (45+1), S. Diarra (77)

Dunărea Călărași – Farul Constanța 1-1

Au marcat: S. Alami (54) / A. Cruceru (45 – pen.)

FC Rapid – Ripensia Timișoara 2-2

Au marcat: A. Jorza (45+2), C. Hlistei (64 – pen.) / Al. Piftor (75), A. Macrțchii (90+3)

Petrolul Ploiești – Metaloglobus 1-0

A marcat: V. Buhăescu (55)

U Craiova 1948 a stat după retragerea din campionat a echipei Turris Oltul Turnu Măgurele.

Pandurii Tg. Jiu a stat.

 

Clasament

  1. U Craiova             14   8   6     0   27-12   30
  2. ASU Poli               15   7   6     2   16-11   27
  3. FC Rapid               14   8   2     4   23-21   26
  4. Viitorul Pandurii 14   8   1     5   27-23   25
  5. Petrolul Ploiești 15   7   3     5   24-14   24
  6. FK Csikszereda   14   7   3     4   18-12   24
  7. Dunărea               14   7   3     4   19-15   24
  8. CS Mioveni         15   6   5     4   14-8     23
  9. Univ. Cluj             14   7   2     5   16-12   23
  10. Metaloglobus   14   6   3     5   14-9     21
  11. Gloria Buzău     15   5   6     4   17-14   21
  12. Farul Constanța 14   6   3   5   16-15   21
  13. CSM Reșița         14   5   3     6     8-14   18
  14. Concordia           15   4   4     7   18-18   16
  15. Ripensia               14   5   1     8   11-25   16
  16. FC Recea             14   4   3     7   19-25   15
  17. Unirea Slobozia 14   4   3     7   13-21   15
  18. CSM Slatina         14   4   1     9   14-19   13
  19. Aerostar Bacău   15   2   3   10   17-27     9
  20. Pandurii Tg. Jiu   14   2   1   11   14-30     7

Etapa a 17-a

Joi, 25 februarie

Ora 17.00 SCM Gloria Buzău – FC Rapid

Vineri, 26 februarie

Ora 17.30 Universitatea Cluj – CSM Slatina

Sâmbătă, 27 februarie

Ora 11.00 Unirea Slobozia – ASU Poli Timișoara

Ora 11.00 Metaloglobus – Aerostar Bacău

Ora 11.00 CS Mioveni – Fotbal Comuna Recea

Ora 11.00 CSM Reșița – Dunărea

Ora 11.00 Ripensia – FK Csikszereda

Duminică, 28 februarie

Ora 11.30 Farul Constanța – Viitorul Pandurii

Ora 13.45 Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploiești

Marți, 2 martie

Ora 17.30 Concordia Chiajna – U Craiova 1948 SA