Dunărea Călăraşi a obţinut sâmbătă primul punct stagional, remizând, 1-1, în partida desfăşurată la Miercurea Ciuc cu echipa locală, FK Csikszereda. „Galben – albaştrii” au deschis scorul în minutul 25 prin nou – venitul, Radu Crişan, egalarea survenind 3 minute mai târziu. Reuşita i-a aparţinut lui Szilard Veres care a reluat cu piciorul în plasă după o deviere a lui Becze.
Dunărea a încheiat duelul în 10, Ariel Lopez fiind eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene.
Sâmbăta viitoare, echipa noastră va juca acasă cu Ripensia Timişoara care a învins-o azi, acasă, pe UTA Arad cu 2-1.
Vom reveni.
UPDATE
FK Csikszereda – Dunărea Călăraşi 1-1
Au marcat: Szilard Veres (28) / Radu Crişan (25)
FK Csikszereda: 23. Daniel Bordas – 2. Raul Palme, 14. Istvan Berde, 5. Szilard Mitra (cpt.), 4. Csongor Simo – 6. Eder Gonzalez, 8. Szilard Veres (17. Barna Bajko, 63’), 7. Raul Julia, 10. Sonfiane Jebari – 99. Martin Takacs (13. Attila Csuros, 79’), 20. Tamas Becze (22. Norbert Barta, 75’).
Rezerve: 21. Damir Ljuljanovic – Szilard Kalman, 53. Akos Fodor, 26. Levente Bara
Antrenor: Valentin Suciu
Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 2. Alex. Sabangeanu, 20. Bogdan Şandru, 73. Radu Crişan, 27. Gaston Mendy – 14. Ariel Lopez, 18. Robert Boboc – 90. Bogdan Rusu (17. Ciprian Gliga, 74’), 10. Georgian Honciu (96. Alin Mutu, 87’) 7. Salvatore Marrone (28. Andrei Zete, 65’) – 11. Thaer Bawab.
Rezerve: 1. Stefan Krell – 9. Ekollo Malolo, 8. Gabriel Preoteasa, 22. Oltay Ekrem
Antrenor: Cristian Pustai
Au arbitrat: Marius Chițu (Târgovişte), Răzvan Mihai Dobre (Şotânga), Gabriel Ion Catană (Târgovişte)
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava), Iosif Tâlvan (Sibiu)
Cartonaşe roşii: Ariel Lopez (Dunărea – min. 90)
Etapa a 4-a
AFK Csikszereda M. Ciuc – Dunărea 1-1
Au marcat: Szilard Veres (25) / Radu Crişan (28)
Ripensia Tmişoara – UTA Arad 2-1
Au marcat: Albert Voinea (87), Adrian Zaluschi (90+3) / Octavian Ursu (45+2)
Sportul Snagov – Metaloglobus 0-3
Au marcat: Ovidiu Herea (17, 81), Valentin Ghenovici (79)
Pandurii Tg. Jiu – Viitorul Pandurii 0-0
Daco Getica Bucureşti – CSM Reşiţa 1-0
A marcat: Gabriel Răducan (8)
Concordia Chiajna – Turris 0-3
Au marcat: Silviu Pană (6), Cristian Ciobanu (73), Nedo Turkovic (83)
Sâmbătă, 24 august, ora 18.00
FC Rapid – ASU Poli Timişoara
Duminică, 25 august
15.30 Universitatea Cluj – Gloria Buzău
Luni, 26 august
18.00 Farul Constanţa – Petrolul Ploieşti
Marţi, 27 august
19.00 CS Mioveni – FC Argeş
Clasament
- Turris Oltul 4 4 0 0 11-1 12
- SCM Gloria 3 3 0 0 10-1 9
- UTA Arad 4 3 0 1 10-2 9
- CSM Reşiţa 4 2 1 1 6-3 7
- CS Mioveni 3 2 1 0 3-1 7
- FC Argeş 3 2 0 1 5-2 6
- Metaloglobus 4 2 0 2 7-5 6
- Petrolul Ploieşti 3 2 0 1 5-5 6
- Ripensia 4 2 0 2 5-7 6
- Daco Getica 4 2 0 2 2-4 6
- Concordia 4 2 0 2 4-7 6
- FC Rapid 3 1 1 1 4-4 4
- Farul Constanţa 3 1 1 1 2-2 4
- FK Csikszreda 4 1 1 2 4-5 4
- Viitorul Pandurii 4 1 1 2 2-5 4
- ASU Poli 3 1 0 2 3-2 3
- Univ. Cluj 3 1 0 2 3-3 3
- Dunărea 4 0 1 3 2-8 1
- Pandurii Tg. Jiu 4 0 1 3 1-8 1
- Sportul Snagov 4 0 0 4 1-15 0
Etapa a 5-a
Sâmbătă, 31 august, ora 11.00
Turris Oltul – FC Farul
ASU Poli – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii – ASC Daco – Getica
Gloria Buzău – CS Mioveni
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Sâmbătă, 31 august, ora 13.30
Metaloglobus – Universitatea Cluj
Duminică, 1 septembrie, ora 13.30
CSM Reşiţa – FC Rapid
Luni, 2 septembrie, ora 18.00
FC Argeş – Pandurii Tg. Jiu
Marţi, 3 septembrie, ora 19.30
Petrolul – AFK Csikszereda