Liga a 2-a | Play-off: Revenire spectaculoasă: Dunărea – Rapid 3-2!

Ultimul joc al rundei a 7-a a play-off-ului desfășurat vineri seară la Călărași a început practic de la 1-0 pentru Rapid. Rareș Ilie a înscris în secunda 53 la capătul unei faze care a debutat cu un ofsaid la Adrian Bălan.

Cu acest handicap, Dunărea și în acest meci fără Alin Cârstocea, Sandro Djuric și Saifeddine Alami, în afara lotului din cauza acele clauze imbecile inserate în contractele lor după perfectarea transferurilor din Giulești, s-a străduit să reintre în meci însă prima parte s-a încheiat cu avantajul Rapidului care a părut că poate să câștige duelul fără să se întrebuințească prea mult.

La două minute de la reluare, Vali Alexandru a marcat golul egalizator fructificând o “deviere” superbă a nou – intratului Cristi Bud. Patru minute mai târziu, Mădălin Tudoran intrat pe teren în min. 30 în locul lui Al. Ciucur, accidentat șutează din interorul careului ducând pentru prima oară Dunărea în avantaj.

Oaspeții resimt șocul dar turează imediat motoarele și restabilesc egalitatea în minutul 66. Fostul jucător al Clinceniului, Bogdan Barbu șutează de la 22 de metri și înscrie înainte să intre în poartă balonul fiind deviat de un jucător al echipei noastre.

Și pentru că aroganța se plătește, Rapidul încasează și al 3-lea gol în minutul 73. Scăpat pe contraatac, Bodo Kanda e faultat în careu de H. Moldovan, penalty-ul fiind transformat cu multă precizie de Vali Alexandru (foto) care-și trece în cont dubla. O evoluție a “galben-albaștrilor” care trebuie subliniată cu majuscule în condițiile vitrege în care nu au încasat nici un leu din salarii în acest an!

Cu un Began imperial în repriza a doua, Dunărea bifează a doua victorie din play-off și revine pe poziția a 4-a, totalizând 42 de puncte. Miercurea viitoare, în prologul rundei a 8-a, elevii lui Cristian Pustai se deplasează pe terenul vecinilor din clasament, CS Mioveni. În tur, argeșenii au câștigat clar cu 5-1!

Dunărea Călărași – FC Rapid București 3-2

A marcat: Valentin Alexandru (48, 73 – pen.), Mădălin Tudoran (52) / Rareș Ilie (1), Bogdan Barbu (66)

Dunărea: 12. R. Began – 2. A. Rus (22. I. Sîrbu, 46’), 6. K. Wiktorski, 20. B. Șandru, 18. R. Sălceanu – 8. M. Fotescu (26. Cr. Bud, 46’), 5. Cr. Pușcaș, 14. A. Lopez, 70. Al. Ciucur (7. M. Tudoran, 30’) – 90. B. Kanda (96. S. Sava, 88’), 19. V. Alexandru (4. Ad. Bedea, 79’)

Rezerve: 1. S. Krell – 3. I. Țenea, 21. M. Calu, 15. L. Tache.

Antrenor: Cristian Pustai

Rapid: 31. H. Moldovan – 13. L. Goge, 30. Al. Dandea, 2. A. Nastos, 15. E. Finica – 33. R. Costin (8. R. Lazăr, 58’), 21. B. Barbu – 7. A. Sefer (17. Șt. Pănoiu, 58’), 19. R. Ilie, 94. C. Hlistei (18. Oct. Ursu, 76’) – 9. Ad. Bălan (11. Al. Ioniță, 89’)

Rezerve: 90. V. Drăghia – 28. I. Voicu, 6. Cr. Ignat, 3. L. Florică, 20. D. Benzar.

Antrenor: Mihai Iosif (secund)

Arbitri: Iulian Dima (București) – Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova), Ionuț Bobe (Videle). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoșani), Lucian Cîrjă (Constanța).