Liga a 2-a | Play-off: Iulian Dima va arbitra partida Dunărea – Rapid

Liga a 2-a | Play-off: Iulian Dima va arbitra partida Dunărea – Rapid

În epilogul rundei a 7-a a play-off-ului ligii a 2-a se vor duela la Călărași, Dunărea și FC Rapid, ocupantele locurilor 4, respectiv 2 din TOP 6.

Programată vineri, 7 mai, de la ora 21.00, partida va fi arbitrată la centru de bucureșteanul, Iulian Dima (41 de ani – arbitru L1 din 23 martie 2012), cei doi asistenți fiind Valentin Dumitru (Gherghița) și Ionuț Bobe (Videle), Rezervă a fost desemnat Sorin Costreie (Buftea). Observatori au fost delegați Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Lucian Cîrjă (Constanța).

În partida din tur, Rapid s-a impus cu 4-1.

În runda precedentă, Dunărea a pierdut la Timișoara cu 2-1 în fața lui ASU Poli (gol S. Alami, în minutul 36) iar Rapid a câștigat acasă cu 2-0 în fața ciucanilor de la FK Csikszereda.

Tot vineri vor avea loc și celelalte două jocuri din cadrul etapei cu numărul 7.

Etapa 7

Vineri, 7 mai

Ora 16.00 FK Csikszereda – CS Mioveni

Arbitri: Florin Marcu (Oradea) – Vlad Bârleanu (București), Ovidiu Timar (Oradea). Rezerrvă: Marius Chițu (Târgoviște).

Observatori: Dan Jiga (Bistrița), Bogdan Gheorghiță (Vaslui)

Ora 18.30 ASU Poli – U Craiova 1948

Arbitri: Andrei Florin (Tg. Mureș) – Gero Szabo (Cluj Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Alexandru Gornic (Arad).

Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), George Constantinescu (Slatina)

Ora 21.00 Dunărea Călărași – FC Rapid

Arbitri: Iulian Dima (București) – Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova), Ionuț Bobe (Videle). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoșani), Lucian Cîrjă (Constanța).

Clasament

  1. U Craiova           6     4   2   0    9-4     49
  2. FC Rapid            6     4   1   1 10-4     46
  3. CS Mioveni         6    2   3    1 12-6     42
  4. Dunărea             6     1   2   3    6-13   39
  5. FK Csikszereda 6     1   1   4    3-7     36
  6. ASU Poli            6     1   1   4    3-9     36

Et. 8

Miercuri, 12 mai

Ora 17.30 CS Mioveni – Dunărea Călărași

Joi, 13 mai

Ora 17.30 U Craiova 1948 – FK Csikszereda

Ora 20.00 FC Rapid – ASU Poli Timișoara