Liga a 2-a | Play-off: Dunărea și ASU Poli, iarăși la egalitate!

Programată la oră de Champions League, partida Dunărea – ASU Poli Timișoara, din runda inaugurală a play-off-ului, s-a încheiat așa cum a început, 0-0.

Oaspeții, “supravegheați” din tribună de Dan Alexa, suspendat, au început ceva mai bine, ratând o bună șansă prin P. Ivanovici încă din minutul 5, acesta reluând cu capul din 8-9 metri puțin pe lângă poartă.

Duelul se echilibrează, finalul primei părți fiind ceva mai electrizant. În minutul 43, Kanda și apoi Ciucur îl pun la GREA încercare pe Hindrich, pe fază de fiecare dată. În minutul 45, același Kanda șutează puternic din lovitură liberă de la 25 de metri, balonul trecând puțin peste transaversală.

La vreo 6 minute de la reluare, Began intervine salvator la dubla ocazie a lui ASU Poli la care au contribuit Axente și apoi Ivanovici.

Dunarea mai bifează o ocazie în minutul 67 prin Sîrbu care șutează violent de la linia de 16 metri, balonul, pus pe tavă de Kanda fiind deviat în corner de Hindrich. Goalkeeperul bănățean are o nouă intervenție salutară și în minutul 71 la șutul lui Cârstocea!

În minutul 88, bănățenii trec pe lângă deschiderea scorului. Ivanovici centrează de 10 iar A. Manea întrat în minutul 78 în locul lui Al. Munteanu trimite cu capul în bara transversală!

Două minute mai târziu, Dunărea rămâne în 10. Vali Alexandru protestează inutil iar Szabolcs Kovacs i-l arată pe al doilea "galben" și implicit pe cel "roșu", atacantul nostru fiind prima oară “îngâlbenit” în minutul 59.

În inferioritate, Dunărea mai are o ocazie în al 2-lea minut al prelungirilor, Cr. Bud, intrat în locul lui Alami în min. 87, șutând pe jos din careu însă Hindrich intervine, deviind în corner.

Dunărea și ASU Poli termină pentru a 3-a oară la egalitate, de data asta la “zero”, la capătul unui meci în care cei mai buni de pe teren au fost cei doi portari, Began și Hindrich.

Cu 35 de puncte în cont, Dunărea revine pe 2 urmând ca duminică viitoare să joace în deplasare cu FC Rapid, echipă care va juca marți la Miercurea Ciuc cu FK Csikszereda.

Dunărea Călărași – ASU Politehnica Timișoara 0-0

Dunărea: 12. R. Began – 11. I. Sîrbu, 6. K. Witkorski, 14. A. Lopez, 18. R. Sălceanu – 70. Al.. Ciucur (11. S. Djuric, 82’), 5. Cr. Pușcaș, 17. A. Cârstocea – 10. S. Alami (26. Cr. Bud, 87’) – 90. B. Kanda, 19. V. Alexandru.

Rezerve: 1. S. Krell – 96. S. Sava, 20. B. Șandru, 73. R. Crișan, 2. A. Rus, 28. Ch. Acolatse, 29. C. Petre.

Antrenor: Cristian Pustai

ASU Poli: 1. O. Hindrich – 5. D. Radu (3. C. Jurj, 90+4’), 4. Cr. Bocșan (21. D. casado, 78’), 13. Cr. Scutaru, 26. S. Popovici – 8. D. Codrea, 19. I. Coadă – 22. Al. Munteanu (7. A. Manea, 79’), 11. R. Rus (24. A. Ignea, 65’), 20. P. Ivanovici – 9. M. Axente (17. S. plazonja, 78’).

Rezerve: 30. G. Păduraru – 10. P. Radunovic, 15. N. Sofran, 16. A. Doru

Antrenor: Antonio Foale.

Arbitri: Kovacs Szabolcs (Carei) - Slabu Stelian (Braşov) și Corb Ioan Alexandru (Satu Mare). Arbitru de rezervă: Claudiu Marcu (Constanţa)

Observatori: Ionuț Borcan (Ploieşti) și Petre Badea (Tulcea).