Liga a 2-a | O nouă corecție severă: Rapid – Dunărea 4-1!

Dunărea a suferit duminică seară a doua înfrângere consecutivă în fața Rapidului, în meciul contând pentru runda a 2-a a play-off-ului. Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Hlistei și l-au majorat 5 minute mai târziu prin Ad. Bălan care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Dunăreaq a marcat în min. 32 prin Cr. Bud însă golul, perfect regulamentar, a fost anulat pe motiv de ofsaid, tușierul ieșean, Adrian Vornicu ridicând eronat fanionul!

Și totuși echipa noastră înscrie, 2 minute mai târziu prin același Bud care a reluat în plasă centrarea foarte bună a lui Ciucur.

După o primă repriză bună, Dunărea “se moaie” în partea secundă primind alte două goluri. Șt. Pănoiu face 3-1 în minutul 53, tabela închizându-se în minutul 90 după reușita lui O. Ursu.

Rapid revine pe primul loc, cu punctaj maxim realizat în play-off, totalizând la fel ca FCU Craiova, 39 de puncte dar cu un golaveraj mai bun.

Dunăreaq așteaptă duelul cu CS Mioveni, programat miercurea viitoare la Călărași de la ora 16.30 de minute, de pe locul 4. De altfel cele două viitoare rivale au fiecare câte 35 de puncte, Dunărea fiind de3vansată din cauza golaverajului mai slab.

FC Rapid – Dunărea Călărași 4-1

Au marcat: Cătălin Hlistei (23), Adrian Bălan (28 – pen.), Ștefan Pănoiu (53), Octavian Ursu (90) / Cristi Bud (34)

FC Rapid: 31. Horațiu Moldovan – 13. Petre Goge, 30. Alexandru Dandea, 2. Anestis Nastos, 17. Ștefan Pănoiu (3. Luca Florică, 80’), 32. Amir Jorza (28. Ionuț Voicu, 65’), 21. Bogdan Barbu, 33. Raul Costin (8. Rareș Lazăr, 70’), 7. Antonio Sefer, 94. Cătălin Hlistei (11. Alex. Ioniță, 80’), 9. Adrian Bălan (18. Octavian Ursu, 70’).

Rezerve: 90. Virgil Drăghia – 6. Cristian Ignat, 25. Viorel Dumitrescu, 20. Daniel Benzar.

Antrenor: Mihai Iosif (secund)

Dunărea: 12. Răzvan Began – 3. Ionuț Țenea (7. Mădălin Tudoran, 59’), 6. Kamil Wiktorski, 20. Bogdan Șandru, 18. Robert Sălceanu – 22. Ionuț Sîrbu, 5. Cristi Pușcaș (96. Sorin Sava, 77’), 14. Ariel Lopez (28. Charles Acolatse, 59’), 70. Alexandru Ciucur – 90. Bodo Kanda (21. Mădălin Calu, 84’), 26. Cristi Bud.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 4. Adrian Bedea, 73. Radu Crișan, 2. Andrei Rus, 29. Costin Petre.

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Marius Marchidanu (Brăila), Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Sergiu Mavriche (Bacău). Observatori: Laurențiu Vărgatu (Brăila), Florentin Barbu (Giurgiu).