Liga a 2-a | Metaloglobus a urcat pe loc de play-off. Petrolul, eșec pe teren propriu!

Șase partide s-au desfășurat până la această oră în cadrul rundei a 20-a, penultima a sezonului regulart al ligii a 2-a.

Cu gol marcat în al 3-lea minut al prelungirilor la Slobozia, Metaloglobus a urcat pe 6, loc de play-off, totalizând 30 de puncte.

Victorie și pentru CS Mioveni în derby-ul de la Ploiești cu Petrolul. Blănaru a marcat unicul gol în minutul 85 dintr-o suspectă poziție de ofsaid. Cu 28 de puncte, Petrolul și-a periclitat serios șansele de calificare în play-off!

Scorul rundei s-a înregistrat la Recea acolo unde gazdele de la Fotbal Comuna Recea s-au impus net cu 6-0 în fața reșițenilor de la CSM.

Egal surprinzător și la Buzău, Gloria și ultima clasată, Pandurii remizând la 1. Victorii cu același scor, 0-1, în deplasare pentru Concordia și respectiv Ripensia, echipe care vor evolua din aprilie în play-out.

Următorul meci va avea loc duminică, la Buftea. De la ora 19.00 se vor duela pentru un loc în play-off, FC Rapid și Dunărea Călărași.

Runda se va încheia marți seară la Craiova.

Etapa a 20-a

CSM Slatina – Ripensia Timișoara 0-1

A marcat: M. Ene (90+3)

Fotbal Comuna Recea – CSM Reșița 6-0

Au marcat: A. Burdeț (2), M. Coman (36, 53), Al. Mărieș (62), Ad. Micaș (82), P. Batin (90)

Aerostar Bacău – Concordia Chiajna 0-1

A marcat: L. Ion (56)

SCM Gloria Buzău – Pandurii Tg. Jiu 1-1

Au marcat: C. Tucaliuc (36 – pen.) / G. Dodoi (82)

Unirea Slobozia – Metaloglobus 0-1

A marcat: Ov. Herea (90+3 – pen.)

Petrolul Ploiești – CS Mioveni 0-1

A marcat: Șt. Blănaru (85)