Liga a 2-a | La un pas de surpriză: Dunărea – “FC U” 1-1!

Arena Ion Comșa a găzduit luni după-amiază ultima partidă din cadrul rundei a 5-a a play-off-ului ligii a 2-a, Dunărea – U Craiova 1948, echipele care au terminat sezonul regular pe primele 2 locuri, la o diferență de un punct.

Oaspeții au venit în orașul de la malul Borcei să obțină toate cele 3 puncte forțând încă din start deschiderea scorului. În minutul 20, Andrea Compagno reia cu capul, aproape de linia de 6 metri, puțin peste bara transversală trecându-și în cont prima mare ocazie. Finalul primei părți aparține gazdele care se mută în jumătatea adversă punând presiune pe reduta condusă de Costinel Gugu.

Jocul se animă și mai mult în repriza secundă finalizată cu câte o reușită de ambele părți. În minutul 55, Dunărea înscrie prin Ariel Lopez care a marcat un gol spectaculos! De la circa 28 de metri, fundașul spaniolo – uruguayan câștigă balonul din fața lui Compagno și șutează perfect, aproape de vinclul din stânga, nicio șansă pentru portarul oltenilor, Mario Enache.

Craiova se înfurie și reia ofensiva la poarta lui Betan însă tot Dunărea e aproape de gol. În minutul 75, Alami, scăpat spre buturile lui Enache încearcă un lob însă nu reușește execuția și portarul reușește să rețină balonul.

Egalarea survine în minutul 80. Uriașul italian din avanposturi, Andrea Compagno reia cu capul, din 6 metri, de lângă Wiktorski, cornerul executat de Călin Cristea. 1-1, rezultat cu care se va încheia și duelul deși oltenii și-au mai trecut în cont și ocaziile punctate de R. Negru (81), Anghelina (88, 90+3) și A. Compagno (90+4).

Dunărea încheie prima parte a play-off-ului pe 4 cu 39 de puncte, bilanțul la capătul celor 5 partide însemnând 1 victorie, 2 egaluri și tot atâtea eșecuri, golaveraj, 5-11.

Etapa viitoare, elevii lui Pustai vor evolua la Timișoara cu ultima clasată, ASU Poli, în tur scorul fiind alb, 0-0. Meciul va avea loc vineri, 30 aprilie, de la ora 15.00.

Dunărea Călărași – U Craiova 1948 1-1

Au marcat: Ariel Lopez 50′ / Andrea Compagno 80′

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 6. Kamil Wiktorski, 20. Bogdan Șandru, 14. Ariel Lopez – 2. Andrei Rus, 5. Cristian Pușcaș, 17. Alin Cârstocea, 11. Sandro Djuric (28. Charles Acolatse 65′), 18. Robert Sălceanu – 10. Saifeddine Alami (90. Bodo Kanda 78′), 26. Cristi Bud (19. Valentin Alexandru 57′)

Rezerve: 33. Ionuț Alexandru – 8. Marius Fotescu, 22. Ionuț Sîrbu, 3. Ionuț Țenea, 70. Alexandru Ciucur, 28. Costin Petre

Antrenor: Cristian Pustai

U Craiova 1947: 21. Mario Enache – 20. Alexandru Gîț, 23. Costinel Gugu, 44. Denis Ispas, 5. Jeremy Huyghebaert – 18. Călin Cristea – 99. Andrei Ciolacu (2. Radu Negru 78′), 8. Dragoș Albu, 24. William Baeten (19. Marian Anghelina 46′), 92. Adrian Voicu (77. Valentin Munteanu 60′) – 33. Andrea Compagno

Rezerve: 1. Sorin Mogoșanu – 15. AQlexandru Blidar, 16. Vlad Pop, 30. Marian Stoenac, 76. Arsene Luboya, 78. Abdelaye Diakite

Antrenor: Eugen Trică

Arbitri: Horial Mladinovici - Vlad Bârleanu și Mihăiță Necula (Bucureşti); Rezervă: Eduard Ioniță (Galaţi); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Petre Badea (Tulcea).