Liga a 2-a / La un pas de remiză!

Dunărea a fost foarte aproape de o remiză la Turnu Severin, în duelul cu Craiova lui Mititelu. Gazdele au deschis scorul în minutul 34 prin Călin Cristea, fostul component al Dunării din urmă cu câteva sezoane transformând impecabil o lovitură de la 20 de metri.

În partea secundă, gazdele îşi puteau mări avantajul dacă Anghelina, intrat la pauză în locul lui Pop n-ar fi ratat o lovitură de la 11 metri. Dar în loc de 2-0, tabela arată 1-1 după golul lui Fotescu din minutul 78.

FCU marchează golul izbăvitor în al 3-lea minut al prelungirilor prin Cl. Bălan care a materializat o pasă excelentă primită de la Raicea.

Dunărea pierde prima partidă stagională coborând până pe 3. Etapa viitoare, echipa noastră va sta, urmând ca apoi să se deplaseze la Ploieşti pentru confruntarea cu Petrolul.

FC Universitatea – Dunărea 2-1

Au marcat: C. Cristea (34), Cl. Bălan (90+3) / M. Fotescu (78)

FC Universitatea: Popa – Gîţ, Gugu, Diallo, Huyghebaert – C. Cristea, Albu – V. Munteanu (Raicea, 59’), Pop (Anghelina, 46’), Răducanu (Baeten, 77’) – Ciolacu (Cl. Bălan, 49’).

Rezerve: Mogoşanu – Negru, Al. Munteanu, Blidar, Zimţa

Antrenor: Nicolo Napoli

Dunărea: S. Krell – I. Ţenea, K. Wiktorski (R. Candrea, 74’), B. Şandru, R. Sălceanu – A. Lopez (M. Fotescu, 66’), A. Bedea – M. Tudoran, (Anghel, 66’), M. Calu (I. Sîrbu, 46’), Al. Ciucur (Sava, 88’) – Cr. Bud

Rezerve: R. Began – I. Puţaru, Mihăiescu, T. Caragea

Antrenor: Cr. Pustai

Etapa a 3-a

Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii  3-4

Au marcat: M. Coman (1), Ad. Micaş (66), Ad. Balha (87) / A. Dragu (8), D. Paraschiv (27), Al. Gîrbiţă (54), A. Şerbănescu (84)

Aerostar Bacău – CSM Reşiţa 0-1

A marcat: L. Buş (40)

Unirea Slobozia – CS Mioveni 0-0

Metaloglobus – Concordia Chiajna 1-1

Au marcat: Ov. Herea (74 – pen.) / C. Ciucureanu (78)

Pandurii Tg. Jiu – Turris Tr. Măgurele 0-5

Au marcat: A. Voinea (42, 58), Ad. Niţă (71, 90+3), Şt. Blănaru (81)

CSM Slatina – FC Rapid 0-2

Au marcat: R. Crişan (13), C. Hlistei (34 – pen.), M. Drăghiceanu (64 - pen.)