Liga a 2-a | La Miercurea Ciuc, ca acasă: FK Csikszereda – Dunărea Călărași 1-2!

La Miercurea Ciuc, Dunărea pare că se simte ca acasă. După victoria cu 1-0 obținută pe 14 martie în cadruil sezonului regular, echipa lui Cristi Pustai a recidivat și astăzi, câștigând de data asta cu 2-1 partida contând pentru runda a 4-a a play-off-ului.

“Galben-albaștrii” au deschis scorul în minutul 18 prin Cristi Bud care l-a învins pe Gyenge cu o scăriță din interiorul careului după o minge primită cadou de la D. Kelemen.

Repriza secundă a fost și mai animate. Gazdele egalează în minutul 63 prin Cl. Apro care a trimis o torpilă de la 30 de metri, direct din lovitură liberă, balonul trecând printer picioarele lui Began. Și astăzi în mare formă, portarul nostrum reușind să pareze lovitura de la 11 metri bătută în minutul 70 de argentinianul Juan Bauza.

În loc de 2-1 va fi 1-2, Bogdan Șandru învingându-l, în minutul 78, pe portarul Gyenge cu un șut din apropiere după ce balonul centrat de pe dreapta de Alami a fost prelungit cu capul de Sandro Djuric.

Dunărea obține prima victorie din play-off, totalizând 38 de puncte, ocupând poziția a 4-a, ultima care dă posibilitatea participării la barajul de promovare în L1.

Etapa viitoare, Dunărea va juca acasă cu U Craiova 1948, una din pretendentele certe la promovare. Meciul e programat lunea viitoare de la ora 17.30 de minute.

FK Csikszereda – Dunărea Călărași 1-2

Au marcat: Claudiu Apro (63) | Cristian Bud (18), Bogdan Șandru (78)

FK Csikszereda: 33. Szilard Gyenge – 8. Rareș Takacs, 14. David Kelemen, 3. Claudiu Apro, 22. David Bor – 13. Attila Csuros (cpt.), 10. Soufiane Jebari – 97. Szilard Bujdoso (9. Bogdan Rotar 77′), 11. Juan Bauza (17. Toni Suciu 83′), 20. Marvin Schieb (7. Norbert Pinter 83′) – 15. Andras Meszaros (26. Levente Bara 62′)

Rezerve: 21. Hunor Albert – 2. Raul Palmeș, 6. Mihai Savin, 16. Janos Botorok, 5. Bonifac Csonka.

Antrenor: Valentin Suciu

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 2. Andrei Rus, 6. Kamil Wiktorski, 20. Bogdan Șandru (cpt.), 14. Ariel Lopez, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric (70. Alex. Ciucur 82′), 5. Cristi Pușcaș (28. Charles Acolatse 59′), 17. Alin Cârstocea – 10. Safeddine Alami (19. Valentin Alexandru 88′) – 26. Cristian Bud.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 8. Marius Fotescu, 21. Mădălin Calu, 3. Ionuț Țenea, 90. Bodo Kanda, 29. Costin Petre

Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Szabolcs Kovacs (Carei) - Ovidiu Timar (Oradea) și Ioan Alexandru Corb (Satu Mare). Rezervă: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică – Sibiu).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) și Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Etapa 4 | Rezultate

CS Mioveni – ASU Poli Timișoara 4-0

Au marcat: Adrian Mar (23), Valentin Coșereanu (44), Bogdan Rusu (67), Mihai Ișfan (90)

Au marcat: Claudiu Apro (63) / Cristian Bud (18), Bogdan Șandru (78)