Liga a 2-a | Fără comentarii: Dunărea Călăraşi – CS Mioveni 1-5!

Nici cel mai înfocat suporter al Mioveniului nu și-ar fi putut imagina că B. Rusu&Co, după două remize albe, ambele pe teren propriu, vor face instrucție la Călărași cu Dunărea, după ce în cadrul sezonului regular argeșenii fuseseră învinși cu 1-0 tot pe arena Ion Comșa.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 19 prin Ionuț Burnea care a mărit diferența la două goluri 19 minute mai târziu, ambele reușite fiind parcă trase la indigo.

În minutul 41, Bogdan Rusu face 0-3, speculând prompt o eroare generată de Began și Wiktorski undeva pe la 30 de metri de poartă.

La pauză, Cristi Pușcaș taie în carne vie făcând 4 modificări deodată însă fără succes.

Saifeddine Alami reduce din diferență în min. 53 însă reușita sa a fost un simplu foc de paie. Ștefan Blănaru și/a trecut în cont dubla, înscriind în minututele 52 și 59.

CS Mioveni câștigă cu 5-1, un scor neverosimil, totalizând 38 de puncte. Dunărea bifează a doua înfrângere la scor, după eșecul suferit duminică la Buftea în fața Rapidului, scor 1-4.

Echipa noastră rămâne pe 4 și va juca lunea viitoare în deplasare cu FK Csikszereda, ciucanii fiind învinși în această rundă tot acasă de FC U Craiova cu 2-0.

Runda a 3-a a play-off-ului se va încheia joi la Timișoara, de la 16.30 fiind programat duelul dintre ASU Poli și FC Rapid.

Dunărea Călăraşi – CS Mioveni 1-5

Au marcat: Saifeddfine Alami (53) / Ionuț Burnea (19, 38), Bogdan Rusu (41), Ștefan Blănaru (52, 59)

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 22. Ionuț Sîrbu, 6. Kamil Wiktorski (73. Radu Crișan, 46’), 20. Bogdan Șandru, 18. Robert Sălceanu – 5. Cristi Pușcaș (14. Ariel Lopez, 46’), 17. Alin Cârstocea (8. Marius Fotescu, 79’) - 90. Bodo Kanda, 10. Saifeddine Alami, 70. Alexandru Ciucur (28. Charles Acolatse, 46’) – 19. Valentin Alexandru (26. Cristi Bud, 46’)

Rezerve: 1. Stefan Krell – 11. Sandro Djuric, 2. Andrei Rus, 29. Costin Petre

Antrenor: Cristian Pustai

CS Mioveni: 22. Iustin Popescu – 16. Ionuț Rădescu (26. Dorinel Oancea, 66’), 5. Robert Gherghe (cpt.), 14. Alex. Iacob (30. Daniel Șerbănică, 46’), 6. Ionuț Burnea – 11. Mihai Ișfan (10. Valentin Coșereanu, 66’), 7. Daniel Toma (20. M. Șerban, 56’), 8. Szilard Vere, 2. Adrian Mar – 19. Ștefan Blănaru (23. Sebastian Ivan, 77’), 90. Bogdan Rusu

Rezerve: 1. Răzvan Ducan – 31. Tiberiu Coman, 9. Davide Massaro, 80. Marius Chindriș

Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica) - Vlad Bârleanu și Ionuț Traian Neacșu (ambii din Bucureşti); Rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni);

Observatori: Petre Radu (Bucureşti) și Lucian Cîrjă (Constanţa).

Etapa 3

FK Csilkszereda – U Craiova 1948 0-2

Au marcat: A. Compagno (22), A. Ciolacu (52 – pen.) / F. Bauza (82)

Dunărea Călărași – CS Mioveni 1-5

Au marcat: S. Alami (53) / I. Burnea (19, 38), B. Rusu (41), Șt. Blănaru (52, 59)