Liga a 2-a / Et. 8: Remiză meritată la Mioveni. Dunărea, neînvinsă de 5 etape!

CS Mioveni şi Dunărea Călăraşi, echipe despărţite în clasament, la ora startului partidei, de 10 locuri şi 7 puncte, s-au aflat sâmbătă faţă în faţă pentru o miză de 3 puncte şi nu numai.

Ambele echipe au început destul de prudent. Nu s-au hazardat în faţa porţii, aşteptând fiecare parcă eroarea adversarei. Gliga şi-a creat, totuşi, o bună oportunitate la capătul primului sfert de oră însă a şutat moale la poartă deşi s-a aflat faţă în faţă cu portarul gazdelor.

De partea cealaltă, CS Mioveni a presat în 2-3 rânduri prin Herghelegiu şi Balint, susţinuţi din spate de Coşereanu ori Raul Costin, însă acţiunile lor n-au creat probleme la poarta lui Calancea.

0-0 la pauză însă la nici 2 minute de la reluare, gazdele deschid scorul dintr-o fază care nu spunea mare lucru. Raul Costin prinde o breşă în defensiva noastră iar şutul său trimis de pe la 18 metri lateral stânga pe jos, la colţul lung, îl învinge pe Calancea.

Dunărea resimte golul însă nu abandonează lupta. După ce l-a introdus la pauză pe Bawab în locul lui Gliga, Pustai mută inspirat în minutele 64 când îl aruncă în luptă pe Marrone în locului Honciu, respectiv 75, înlocuindu-l pe Preoteasa cu Ariel Lopez.

Mioveniul bate uşor – uşor în retragere, elevii lui Marius Stoica preferând chiar să tragă de timp începând cu minutul 80, cu speranţa obţinerii unei victorii la limită.

Dunărea dă însă lovitura de graţie în prelungiri. Mai exact în al doilea minut. Mendy execută perfect o lovitură liberă de pe stânga, primită în urma unui fault asupra lui Marrone, balonul fiind reluat cu capul în plasă de Ariel Lopez din preajma punctului cu var.

Gazdele au o ultimă zvâcnire în minutul imediat următor, Herghelegiu cerşind o lovitură de la 11 metri însă centralul Szabolcs Istvan, foarte bun pe tot parcursul partidei, acordându-i doar un cartonaş galben pentru simulare.

Remiză muncită şi meritată pentru Pustai&Co care au bifat a 5-a partidă consecutivă fără înfrângere! Echipa a crescut vizibil faţă de startul campionatului şi aşteaptă cu şi mai multă încredere duelul de sâmbătă, programat acasă cu Pandurii Tg. Jiu, gorjenii care sâmbătă au cedat acasă în faţa UTA-ei cu 5-2, ocupând penultimul loc cu 5 puncte.

CS Mioveni - Dunărea Călăraşi    1-1

Au marcat: Raul Costin (47) / Ariel Lopez (90+2)

CS Mioveni: 22. Flavius Croitoru – 13. Cătălin Alexe, 28. Dean Beţa, 25. Ionuţ Burnea (cpt.), 3. Robert Ghiţă, 11. Alexandru Işfan (8. Marian Şerban, 61’), 30. Raul Costin (4. Andrei Traşcu, 88’), 19. Marian Anghelina (17. Davide Massaro, 62’), 10. Valentin Coşereanu, 14. Andrei Hergheligiu, 7. Valentin Balint

Rezerve: 1. Valentin Sima – 6. Remus Enache, 24. Robert Gherghe, 33. Paul Cioargă

Antrenor: Marius Stoica

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 2. Alex. Sabangeanu, 20. Bogdan Şandru (cpt), 73. Radu Crişan, 27. Gaston Mendy - 8. Gabriel Preoteasa (14. Ariel Lopez, 75’), 10. Georgian Honciu (7. Salvatore Marrone, 64’) - 17. Ciprian Gliga (11. Thaer Bawab, 46’), 9. Serge Ekollo, 18. Gabriel Toma – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 96. Alin Mutu, 22. Alexandru Sîrbu, 6. Ahmet Ozcan.

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) - Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Marius Bălan (Dej); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova);

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) şi Radu Bitea (Oradea).

Cartonaşe galbene: A. Herghelegiu (90+4) / G. Mendy (29)

Etapa a 8-a

Univ. Cluj – Petrolul Ploieşti 4-0

Au marcat: Cristian Gavra (51), George Florescu (76), Carol Taub (85), Florin Burghele (90+1)

Sportul Snagov – FK Csikszereda 0-1

A marcat Eder Gongalez (54)

CS Mioveni – Dunărea Călăraşi 1-1

Pandurii Tg. Jiu – UTA Arad 2-5

Au marcat: Patrick Popescu (47), Gabriel Oiţa (68) / Alexandru Ioniţă (15, 17), Ciprian Rus (53, 57), Valentin Buhăcianu (73)

Daco Getica – Metaloglobus 2-3

Au marcat: Robert Neacşu (5), Constantin Dedu (24) / Claudiu Herea (28), Florin Plămadă (84), Daniel Lung (90+2)

Turris Turnu Măgurele – Viitorul Pandurii 2-0

Au marcat: Cristi Ciobanu (12), Silviu Pană (33)

Concordia Chiajna – FC Argeş 1-1

Au marcat: Paul Batin (47) / Vlad Motroc (15)

ASU Poli Timişoara – CSM Reşiţa 0-0