Liga a 2-a / Et. 6: Sportul Snagov – Dunărea, sâmbătă, 7 septembrie, ora 11.00

Liga a 2-a / Et. 6: Sportul Snagov – Dunărea, sâmbătă, 7 septembrie, ora 11.00

Sportul Snagov şi Dunărea Călăraşi se vor afla sâmbătă, 7 septrembrie, faţă în faţă, începând cu ora 11.00, la Snagov, partida contând pentru runda a 6-a a ligii a 2-a Casa Pariurilor.

Înaintea primului fluier, cele două echipe se află în subsolul clasamentului ocuppând locurile 18, Dunărea, respectiv 20, adică ultimul, Sportul Snagov.

După 5 etape consumate, ilfovenii n-au obţinut nici măcar un punct, încasând şi 19 goluri.

În prima etapă au pierdut în deplasare, 2-1 pentru Viitorul Pandurii. A urmat înfrângerea de pe teren propriu, 0-3 cu FC Argeş. În etapa a 3-a, Sportul a fost „ruptă” la Buzău fiind învinsă de Gloria cu 7-0. Din nou pe teren propriu, în etapa a 4-a Sportul a fost învinsă de Metaloglobus cu 3-0. A fost ultimul meci pe bancă al lui Valeriu Răchită care a devenit managerul echipei.

În ultima etapă, Sportul a cedat şi la Arad, UTA câştigând cu 4-0.

Dunărea Călăraşi are 2 puncte, obţinute în ultimele 2 etape: 1-1, în deplasare, cu FK Csikszereda şi 1-1, acasă, cu Ripensia Timişoara.

Dunărea şi Sportul au fost rivale şi în sezonul 2017 – 2018.

În tur, la Snagov, pe 2 septembrie 2017, în cadrul etapei a 6-a, Sportul – Dunărea 0-1. În retur, pe 17 martie, în meci pentru runda a 25-a, tot Dunărea a câştigat dar de data asta cu 2-0.

 

Rezultate directe

Ediţia 2017 – 2018

2 septembrie 2017  / Et. 6: Sportul – Dunărea 0-1

17 martie 2018 / Et. 25: Dunărea – Sportul 2-0

 

Etapa a 6-a

Vineri, 6 septembrie, ora 19:30

CS Mioveni - Metaloglobus Bucureşti

Sâmbătă, 7 septembrie, ora 11:00

Sportul Snagov - Dunărea Călăraşi

Pandurii Târgu Jiu - SCM Gloria Buzău

Concordia Chiajna - CSM Reşiţa

Turris Oltul Turnu Măgurele - ASU Politehnica Timişoara

Sâmbătă, 7 septembrie, ora 13:30

Daco-Getica Bucureşti - Campionii FC Argeş (DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1)

Sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:15

Rapid - Viitorul Pandurii Târgu Jiu (DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1)

Sâmbătă, 7 septembrie, ora 19:45

Ripensia Timişoara - Petrolul Ploieşti (DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1)

Duminică, 8 septembrie, ora 13:30

Farul Constanţa - FK Csikszereda (DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1)

Miercuri, 6 noiembrie, ora 19.30

Universitatea Cluj - UTA Arad (DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1)

 

Clasament

  1. Turris Oltul            5    5   0   0 13-1   15
  2. CS Mioveni            5    4   1   0   7-1   13
  3. UTA Arad               5   4   0   1  14-2   12
  4. SCM Gloria            5    4   0   1  12-3  12
  5. FC Rapid                 5    3   1   1   7-5   10
  6. Metaloglobus        5   3   0   2    9-5     9
  7. FC Argeş                 5   3   0   2    7-5     9
  8. CSM Reşiţa            5    2   1   2   7-5     7
  9. Petrolul Ploieşti    4    2   1   1   5-5     7
  10. Viitorul Pandurii 5    2   1   2   4-5     7
  11. Ripensia               5    2   1   2   6-8      7
  12. Concordia            5   2    1   2   4-7     7
  13. Daco Getica         5    2   0   3   2-6     6
  14. Farul Constanţa  5    1   2   2   2-4     5
  15. ASU Poli                5   1   1   3   3-3     4
  16. FK Csikszreda      4    1   1   2   4-5     4
  17. Univ. Cluj              5   1   0  4    3-7     3
  18. Dunărea                5   0   2   3   3-9     2
  19. Pandurii Tg. Jiu    5   0   1   4   2-10   1 
  20. Sportul Snagov    5   0   0   5   1-19    0