Runda a 5-a a ligii secunde la fotbal continuă la Ploieşti. Astăzi de la ora 18.45 de minute pe „Ilie Oană” se dispută duelul dintre Petrolul (locul 4, cu 9 puncte) şi Dunărea Călăraşi (locul 9 cu 6 puncte). Partida care va fi televizată este condusă la centru de bucureşteanul, Bogdan Dumitrache. Ajutoarele sale sunt Cosmin Bojan (Tg. Mureş) şi Gheorghiţă Bălan (Piteşti). Rezervă va fi Ovidiu Robu (Chitila).
În etapa precedentă, Petrolul a învins în deplasare cu 2-1 pe FK Csikszereda iar Dunărea a stat.
Ultima confruntare dintrte Petrolul şi Dunărea s-a consumat pe 22 februarie, tot la Ploieşti, gazdele câştigând atunci cu 2-0 (goluri marcate de G. Deac în min.. 16 şi Şt. Blănaru, min. 66)
Etapa a 5-a
Aerostar Bacău – FK Csikszereda 3-2
Au marcat: H. Ilie (55), D. Bor (74 – aut.), I. Chirilă (77) / E. Gonzalez (15), A. Meszaros (22)
ASU Poli Timişoara – Ripensia Timişoara 2-0
Au marcat: M. Axente (48), Al. Popescu (59)
SCM Gloria Buzău – CSM Reşiţa 0-1
A marcat: L. Buş (43)
Unirea Slobozia – Farul Constanţa (amânat)
Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni 1-2
Au marcat: M. Remacle (22) / D. Massaro (3), S. Negruţ (79)
Turris Tr. Măgurele – Concordia Chiajna 3-2
Au marcat: Ad. Voica (52), Şt. Blănaru (83), S. Pană (90+5) / A. Hergheligiu (54), P. Nsiah (89)
Fotbal Comuna Recea – FC Rapid 2-1
Au marcat: M. Coman (67, 80 – pen.) / C. Hlistei (19)
Sâmbătă, 26 septembrie, ora 18.45
Petrolul Ploieşti – Dunărea
Duminică, 27 septembrie, ora 12.00
Metaloglobus – Universitatea Cluj
Marţi, 29 septembrie, ora 19.00
FC U Craiova – CSM Slatina
Viitorul Pandurii stă.
Clasament
1. ASU Poli Timişoara 5 3 2 0 5-1 11
2. FC U Craiova 4 3 1 0 11-4 10
3. FC Rapid 5 3 1 1 10-5 10
4. Petrolul Ploieşti 4 3 0 1 12-3 9
5. Concordia Chiajna 5 2 2 1 11-6 8
6. Turris Tr. Măgurele 5 2 2 1 11-6 8
7. Farul Constanţa 4 2 1 1 6-5 7
8. CSM Reşiţa 4 2 1 1 2-4 7
9. Dunărea Călăraşi 3 2 0 1 5-2 6
10. Universitatea Cluj 4 2 0 2 5-4 6
11. Gloria Buzău 5 1 3 1 5-5 6
12. CS Mioveni 5 1 3 1 2-2 6
13. Viitorul Pandurii 4 2 0 2 9-11 6
14. Metaloglobus 3 1 2 0 4-3 5
15. FK Csikszereda 4 1 1 2 5-6 4
16. Unirea Slobozia 4 1 1 2 3-6 4
17. CSM Slatina 4 1 0 3 3-6 3
18. Aerostar Bacău 5 1 0 4 3-7 3
19. Fotbal C. Recea 5 1 0 4 5-11 3
20. Ripensia Timişoara 4 1 0 3 3-11 3
21. Pandurii Tg. Jiu 4 0 0 4 2-13 0