Liga a 2-a / Et. 5: Cr. Pustai: O să avem, în faţă, un adversar puternic!

“Galben – albaştrii” vor juca sâmbătă pentru a doua oară pe teren propriu, în acest sezon, măsurându-şi forţele cu Ripensia Timişoara, echipă care a izbutit finalmente să învingă acasă pe UTA cu 2-1, după ce a înscris golul victorie în minutele de prelungiri, din penalty.

Antrenorul Cristi Pustai a “prefaţat” partida programată de la ora 11.00 pe arena Ion Comşa, declarând “Să sperăm că va fi un meci mai reuşit decât precedentul pentru că avem mare nevoie de puncte, să ne îndreptăm poziţia din clasament. Venim după un prim rezultat pozitiv din deplasarea de la Miercurea Ciuc şi sperăm într-o continuitate în rezultate bune. Nu avem accidentaţi, cu excepţia a doi jucători de care aţi aflat. Nu au apărut alţi accidentaţi şi ăsta e un lucru bun. Ariel Lopez este suspendat pentru că la finalul partidei la Ciuc a primit cartonaş roşu.”

Tehnicianul Dunării a mai adăugat că Ripensia nu-i deloc un adversar facil reuşind să obţină până acum 2 victorii. “Nu poate fi un adversar facil. Este o echipă care şi anul trecut a avut o evoluţie bună în Liga a II-a, mai ales în jocurile din deplasare. Într-adevăr e o echipă care nu a cedat, în ultima etapă şi a reuşit să câştige meciul de pe teren propriu. La fel a condus la Piteşti şi prin minutul 77 au fost egalaţi însă au reuşit să întoarcă din nou rezultatul, să învingă. Semn că o să avem un adversar puternic în faţă care are 6 puncte. Şi el oscilant, între a câştiga şi a pierde. Din cele două meciuri de acasă a câtigat unul, pierzându-l pe celălalt. Din cele două meciuri în deplasare la fel, a pierdut unul. Însă noi va trebui să câştigăm pentru că deja ne-am adunat aproape tot lotul. Dacă vom mai face un transfer sau două şi din acest moment putem spune că ăsta este lotul şi încercăm să avem şi acea omogenitate de care avem mare nevoie.

A fost greu, ştiam acest lucru. Gândiţi-vă că sunt 7 jucători care au jucat şi care nu au fost în cantonamentul de pregătire cu echipa. Deci e un risc asumat însă aşa încet-încet eu cred că am reuşit să închegăm un lot bun şi sper ca de sâmbătă să se vadă.” a mai adăugat Cristian Pustai.

Dunărea şi Ripensia s-au aflat faţă în faţă şi în ediţia de campionat 2017 – 2018. La Timişoara, în tur, scorul a fost egal, 1-1, pentru bănăţeni marcând Mediop Ndiaye, actualul atacant al echipei noastre. În retur, pe 5 mai 2018, Dunărea a câştigat cu 3-1.