Liga a 2-a / Et. 2: Un egal ar fi fost mai aproape de adevăr!

Stadionul Farul din Constanţa aflat într-o o stare aproape deplorabilă a găzduit sâmbătă dimineaţă duelul dintre FC Farul şi Dunărea Călăraşi din cadrul etapei a 2-a a noului sezon al ligii a 2-a. Gazdele, cu un moral mai bun după remiza nesperată din Regie în faţa Rapidului din prima etapă, au început totuşi prudent jocul creându-şi prima ocazie notabilă abia în minutul 19. Alex. Stoica şi-a luat inima în dinţi şi a şutat pe jos de la peste 30 de metri, balonul muşcând bara din stânga lui Krell, înainte să iasă afară! O ocazie care avea să prevestească golul din minutul 31. Fariştii au combinat bine în faţa careului mare, mingea a ajuns la Ionuţ Stoica, atacantul de 19 ani fiind agăţat în suprafaţa de pedeapsă. Centralul ieşean Vlad Baban dictează penalty, transformat de Bodo Kanda, fostul jucător al Dunării timp de 6 sezoane şi jumătate.

Dunărea resimte golul însă iese la atac, câteva minute mai târziu, Thaer Bawab trimiţând în bara transversală după o execuţie de o rară frumuseţe, de la 18-20 de metri de poarta lui Muţiu.

La pauză, Cristi Pustai îl trimte în teren, în locul lui Gliga, şters, pe camerunezul Ekollo Malolo, sosit la Călăraşi sub formă de împrumut de la Astra. Jocul se animă, „galben – albaştrii” presează, îşi mută adversarul în jumătatea lui, însă nu găsesc, din păcate, şi drumul spre gol. Constănţenii s-au apărat pe două rânduri reuşind doar în două rânduri să-l mai pună în dificultate pe portarul Krell.

Gazdele încheie meciul în 10, Dan Panait, intrat pe teren în minutul 64, fiind eliminat după un fault grosolan asupra lui Oltay.

Dunărea a pierdut, din nefericire în faţa unui adversar relativ modest, preocupat efectiv de rezultat, nu şi de joc. Este a doua înfrângere consecutivă, bifată tot în deplasare. Urmează şi „debutul” pe propriul teren, partida cu Petrolul Ploieşti din runda a 3-a, fiind programată duminica viitoare de la ora 15.30 de minute.

Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi 1-0 (1.0)

A marcat: Bodo Kanda (31’- penalty)

FC Farul: 1. Vlad Muțiu – 77. Alexandru Nicola, 6. Viorel Lică, 16. Ionuţ Ursu, 22. Iulian Carabela – 17. Daniel Toma, 18. Madikaba Doumbia, 95. Răzvan Greu (97. Dan Panait, 64’) – 9. Alexandru Stoica (8. Marius Antoche, 78’), 9. Ionuţ Stoica (4. Ştefan Cană, 86’), 7. Bodo Kanda.

Rezerve: 12. Andrei Udeanu - 5. Radu Zamfir, 14. Dimciu Halep, 30. Alexandru Bodea.

Antrenor: Ianis Zicu

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ekrem Oltay, 96. Alin Mutu, 5. Matheus Dias, 27. Gaston Mendy – 14. Ariel Lopez, 10. Georgian Honciu (18. Robert Boboc, 60’) – 17. Ciprian Gliga (9. Ekollo Malolo, 46’), 90. Bogdan Rusu (8. Gabriel Preoteasa, 66’), 7. Salvatore Marrone – 11. Thaer Bawab.

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 28. Andreu Zete, 2. Paul Sabangeanu, 3. Ionuţ Ţenea

Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Vlad Baban (Iaşi). Asistenţi: Daniel Hulubei (Vaslui) şi Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina).

Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) şi Petre Badea (Tulcea).

Etapa a 2-a / Rezultate

Farul Constanţa - Dunărea Călăraşi     1-0

A marcat: Baudoin Kanda (31 – penalty)

FK Csikszereda – Metaloglobus Bucureşti     3-0

Au marcat: Laszlo Hodgyai (9), Eder Gonzalez (25), Soufiane Jebari (65)

Ripensia Timişoara - SCM Gloria Buzău     1-2

Au marcat: Călin Toma (11) / Valentin Alexandru (13, 39)

CS Mioveni - CSM Reşiţa     1-1

Au marcat: Valentin Balint (72 – penalty) / Daniel Vădrariu (90+2 – penalty)

Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara     0-3

Au marcat: Mircea Axente (14), Alin Manea (58), Adrian Ungureanu (80)

Daco-Getica Bucureşti - Turris Oltul Turnu Măgurele     0-3

Au marcat: Denis Ispas (81), Dragoş Tescan (88, 90+1)

Rapid - Concordia Chiajna  3-1

Au marcat: Cătălin Hlistei (18 – penalty, 26), Marian Vlada (32) / Cristian Albu (7)