Liga a 2-a / Et. 18: SCM Gloria Buzău – Dunărea, sâmbătă, 16 noiembrie, ora 11.00

Liga a 2-a / Et. 18: SCM Gloria Buzău – Dunărea, sâmbătă, 16 noiembrie, ora 11.00

În penultima etapă a turului ligii secunde la fotbal, Dunărea se va deplasa la Buzău pentru confruntarea cu SCM Gloria, partida fiind programată sâmbătă, 16 noiembrie începând cu ora 11.00.

Aflaţi pe 12 cu 20 de puncte, buzoienii au strâns până acum 6 victorii (4, acasă şi 2, în deplasare), 2 egaluri (câte unul acasă, respective în deplasare) şi 8 eşecuri (3, pe teren propriu şi 5, afară).

Nou – promovată în L2, Gloria a început în forţă bifând 4 victorii în primele 4 etape (acasă, 1-0 cu FK Csikszereda şi 7-0 cu Sportul Snagov, şi în deplasare, 1-2 la Timişoara cu Ripensia şi 0-2 la Cluj Napoca cu Universitatea).

A urmat eşecul de la Buzău cu CS Mioveni (scor 0-2), urmat de remiza albă de la Tg. Jiu cu Pandurii.

În etapa a 8-a, buzoienii au fost învinşi în Regie de Rapid, scor 3-2 dar au “revenit” pe plus după victoria de acasă smulsă cu forcepsul în faţa ilfovenilor de la Concordia, scor 2-1.

Urmează 3 înfrângeri la rând (în deplasare cu Turris, scor 2-1, acasă cu ASU Poli, scor 0-1 şi în deplasare cu CSM Reşiţa, scor 2-1). După egalul alb de acasă cu Viitorul Pandurii (et. 14), urmează înfrângerea de la Piteşti în faţa celor de la FC Argeş, scor 3-1 dar şi victoria de pe teren propriu cu Farul, scor 2-0.

Din nou acasă, buzoienii sunt învinşi de Metaloglonus cu 1-2 iar miercuri la Arad, UTA a câştigat duelul la scor de forfait.

Golgeterul echipei este fostul jucător al Dunării, Valentin Alexandru cu 8 goluri (din care 3 din penalty), el fiind urmat de Dragoş Huiban (6 goluri (1, din lovitură de la 11 metri) iar pe 3 este Valentin Munteanu, şi el fost component al Dunării, cu 4 reuşite. În clasament mai figurează Cosmin Tucaliuc, Marius Ioniţă, Matei Constantinescu şi Remus Chipirliu.

Gloria şi Dunărea au devenit vecine în clasament, buzoienii ocupând locul 12 în vreme ce Dunărea e pe 13 cu un punct în minus dar şi cu un meci mai puţin disputat.

Linii de clasament

12. SCM Gloria    16   6   2   8   22-20   20

13. Dunărea         15   5   4   6   20-21   19

Clasament ACASĂ

12. SCM Gloria   8   4   1   3   13-6     13

16. Dunărea        7   3   1   3   12-12   10

Clasament DEPLASARE

7. Dunărea           8   2   3   3   8-9      9

13. SCM Gloria   8   2   1   5   9-14    7

 

Etapa a 18-a

Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 11.00

CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara

Viitorul Pandurii – FK Csikszereda

SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi

Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 12.00

FC Rapid – Pandurii Tg. Jiu

Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 14.00

ASU Poli – Sportul Snagov

Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 19.30

FC Argeş – Petrolul Ploieşti

Duminică, 17 noiembrie, ora 11.00

Concordia Chiajna – CS Mioveni

Duminică, 17 noiembrie, ora 14.00

Metaloglobus – UTA Arad

Duminică, 17 noiembrie, ora 16.30

Turris Turnu Măgurele – Univ. Cluj

Farul Constanţa stă.