Liga a 2-a / Et. 18: Patru meciuri de...1-1!

Duminică au avut loc ultimele 4 partide din cadrul rundei a 18-a, penultima a turului ligii a 2-a Casa Pariurilor, toate încheindu-se cu acelaşi scor, 1-1.

La Piteşti, gazdele au deschis scorul în minutul 10 însă s-au văzut egalaţi în minutul 57, pentru Petrolul marcând Sergiu Arnăutu.

În partida de la Chiajna, CS Mioveni a punctate prima prin Valentin Balint, în minutul 15 însă ilfovenii au revenit rapid egalând 4 minute mai târziu prin Alex. Stănică.

Pe sinteticul din Pantelimon, Aradul a deschis scorul încă din minutul 7 prin David Miculescu însă Metaloglobus, viitoarea adversară a Dunării, a egalat în urma unui autogol semnat de Andrei Rus în minutul 44.

Turris Turnu Măgurele a găsit drumul spre gol în partida cu Univ. Cluj încă din minutul 2, prin Adrian Voicu. Oaspeţii au revenit egalând cu 1 minut înainte de pauză prin Cristi Gavra care a înscris după o frumoasă lovitură cu capul de la vreo 15 metri.

Sâmbătă, la Buzău, Dunărea a fost învinsă cu 3-1 de Gloria deşi şi-a creat mai multe ocazii de gol faţă de adversara sa. Echipa noastră coboară pe 16 cu 19 puncte iar sâmbăta viitoare va juca acasă cu Metaloglobus.

În clasament conduce UTA Arad cu 32 de puncte (15 partide), urmată de CS Mioveni cu 31 (17 partide) şi Petrolul cu 29 de puncte (16 jocuri).

Miercuri, 20 noiembrie vor avea loc alte două restanţe. De la ora 14.00, în meci contând pentru runda a 10-a, FC Rapid se va duela cu UTA Arad iar de la ora 19.30 de minute, la Turnu Măgurele, Turris se va afla faţă în faţă cu Petrolul, într-un joc contând pentru etapa a 14-a.

Etapa a 18-a / Rezultate

CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara 1-2

Au marcat: Milorad Banac (90) / Vlad Chera (38), Albert Voinea (70)

Viitorul Pandurii – FK Csikszereda 1-1

Au marcat: Vasile Pop (23) / Romaric Logon (54)

SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi 3-1

Au marcat: Remus Chipirliu (33, 55), Cristian Balgiu (45) / Bogdan Rusu (90)

FC Rapid – Pandurii Tg. Jiu 4-0

Au marcat: Cătălin Hlistei (8, 69), Marian Drăghiceanu (66), Brighton Labeau (72)

ASU Poli Timişoara – Sportul Snagov 2-0

Au marcat: Alin Ignea (42), Mircea Axente (86)

FC Argeş – Petrolul Ploieşti 1-1

Au marcat: Andrei Blejdea (10) / Sergiu Arnăutu (57)

Concordia Chiajna – CS Mioveni 1-1

Au marcat: Alexandru Stănică (19) / Valentin Balint (10)

Metaloglobus – UTA Arad 1-1

Au marcat; Andrei Rus (45 – autogol) / David Miculescu (7)

Turris Turnu Măgurele – Univ. Cluj 1-1

Au marcat: Adrian Voicu (2) / Cristi Gavra (44)