Liga a 2-a / Et. 15: Universitatea Cluj – Dunărea Călărași, marți, 8 decembrie, ora 16.45

Liga a 2-a / Et. 15: Universitatea Cluj – Dunărea Călărași, marți, 8 decembrie, ora 16.45

Runda a 15-a, ultima programată în acest an cuprinde și duelul dintre Universitatea Cluj și Dunărea Călărași (meciul e televizat!), programat marți, 8 decembrie, de la ora 16.45 de minute.

Înaintea acestui duel care va pune, practic, capăt acestei etape, Dunărea se află pe 2 cu 24 de puncte (din 13 partide), în vreme ce clujenii se află pe 13 cu 17 puncte (12 partide).

Cele două viitoare adversare s-au aflat ultima oară față în față pe 14 septembrie 2019 în cadrul etapei a 7-a a L2. Dunărea a câștigat pe teren cu 3-2 (S. Ekollo (26), G. Mendy (43), B. Șandru (77 – pen.) / Kay (2), Crăciun (61)) însă a pierdut la masa verde, din cauza utilizării lui Robert Boboc care nu avea drept de joc.

În runda precedent, Dunărea a câștigat acasă, 1-0, în fața Mioveniului iar U a pierdut la Miercurea Ciuc cu 1-2 în fața gazdelor de la FK Csikszereda.

Atât Dunărea cât și U Cluj figurează pe tabloul optimilor de finală ale Cupei României, ediția 2020-2021.

Runda a 15-a debutează sâmbătă, 5 decembrie când sunt programate 6 jocuri de la ora 11.00 și 1 de la ora 12.00.

Etapa a 15-a

Sâmbătă, 5 decembrie, ora 11.00

Gloria Buzău – Aerostar Bacău

Pandurii Tg. Jiu – U Craiova 1948

Concordia Chiajna – CSM Slatina

Farul Constanța – FK Csikszereda

CSM Reșița – Ripensia Timișoara

Turris Tr. Măgurele – Fotbal Comuna Recea

Sâmbătă, 5 decembrie, ora 12.00

Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești

Duminică, 6 decembrie, ora 11.00

CS Mioveni – Viitorul Pandurii

Duminică, 6 decembrie, ora 13.30

ASU Poli Timișoara – FC Rapid

Marți, 8 decembrie, ora 16.45

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași

Clasament

  1. U Craiova 1948         13   7    6    0   24-10   27
  2. Dunărea Călăraşi      13   7    3    3   18-13   24
  3. ASU Poli Timişoara   13   6    6    1   14-9     24
  4. Viitorul Pandurii         13   7    2    4   24-20   23
  5. FC Rapid                   13   7    2    4   20-20   23
  6. Metaloglobus             14   6    4    4   16-10   22
  7. Gloria Buzău              13   5    5    3   16-11   20
  8. Farul Constanţa         12   6    2    4   15-13   20
  9. FK Csikszereda         13   5    4    4   14-12   19
  10. Petrolul Ploieşti          13   5    3    5   20-14   18
  11. Turris Tr. Măgurele     14   4    6    4   22-18  18
  12. CS Mioveni                 13   4    6    3    9-6     18
  13. Universitatea Cluj       12   5    2    5  15-11   17
  14. CSM Slatina               13    5   1    7  14-16   16
  15. Unirea Slobozia          13   4    3    6  12-18   15
  16. Ripensia Timişoara     10   5    0   5   12-19   15
  17. CSM Reşiţa                 13   4   3    6    7-16   15
  18. Fotbal C. Recea          13   4   2    7  19-25   14
  19. Concordia Chiajna      14    3   3    8  17-19   12
  20. Aerostar Bacău           13   2    2    9  16-24    8
  21. Pandurii Tg. Jiu           14   2    1   11 12-32    7

Restanțe

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Et. 12: Ripensia Timișoara – CS Mioveni

Miercuri, 2 decembrie, ora 16.45

Et. 11: Universitatea Cluj – Farul Constanța

Vineri, 11 decembrie, ora 14.00

Et. 13: Universitatea Cluj -Ripensia Timișoara