Arena Ion Comșa va găzdui miercuri, de la ora 14.00, duelul dintre Dunărea și CS Mioveni din cadrul rundei a 14-a a turului ligii a 2-a, penultimul pe teren propriu din acest an. Meciul va fi condus la centru de bucureșteanul, Cristian Georgescu, ajutoarele sale fiind Daniel Hulubei (Vaslui) și George Turcu (București). Observatori a fost desemnați Marian Deaconu (Ploiești) și Lucian Cârjă (Constanța). Ultima confruntare dintre cele două viitoare rivale s-a consumat la Mioveni pe 21 septembrie, partida încheindu-se nedecis, 1-1.
În clasament, echipa noastră ocupă locul 5 cu 20 de puncte (11 jocuri disputate) în vreme ce Mioveniul este pe 9 cu 18 puncte (12 partide jucate). În runda precedent, elevii lui Pustai au plecat învinși de la Chiajna, 2-1 pentru Concordia în vreme ce oaspeții noștri au remizat acasă, 1-1 cu FK Csikszereda, golul egalizator fiind semnat de fostul atacant al Dunării, Bogdan Rusu, din penalty.
În prologul etapei, U Craiova 1948 – Metaloglobus 1-0. Miercuri sunt programate alte 6 partide din care 5 de la ora 14.00, ultima, de la 17.00.
Dunărea vs. CS Mioveni
21.09.2019 CS Mioveni – Dunărea 1-1
08.12.2017 CS Mioveni – Dunărea 1-3
12.08.2017 Dunărea – CS Mioveni 1-1
24.02.2017 CS Mioveni – Dunărea 2-2
19.08.2016 Dunărea – CS Mioveni 0-0
Etapa a 14-a
U Craiova 1948 – Metaloglobus București 1-0
A marcat: Cl. Bălan (4)
Miercuri, 25 noiembrie, ora 14.00
Dunărea Călărași – CS Mioveni
Viitorul Pandurii – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Turris Turnu Măgurele
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Tg. Jiu
Aerostar Bacău – ASU Poli Timișoara
Miercuri, 25 noiembrie, ora 17.00
Petrolul Ploiești - Gloria Buzău
Joi, 26 noiembrie, ora 16.30
FK Csikszereda – Universitatea Cluj
Joi, 26 noiembrie, ora 18.30
FC Rapid – CSM Reșița
Ripensia Timișoara - Farul Constanța (nu se dispută)
Clasament
- U Craiova 1948 13 7 6 0 24-10 27
- ASU Poli Timişoara 12 6 5 1 12-7 23
- Metaloglobus 14 6 4 4 16-10 22
- FC Rapid 12 7 1 4 20-20 22
- Dunărea Călăraşi 11 6 2 3 16-12 20
- Viitorul Pandurii 12 6 2 4 23-20 20
- Farul Constanţa 12 6 2 4 15-13 20
- Gloria Buzău 12 5 4 3 15-10 19
- CS Mioveni 12 4 6 2 9-5 18
- Petrolul Ploieşti 12 5 2 5 19-13 17
- Turris Tr. Măgurele 12 4 5 3 20-15 17
- Universitatea Cluj 11 5 2 4 14-9 17
- FK Csikszereda 12 4 4 4 12-11 16
- Unirea Slobozia 13 4 3 6 12-18 15
- Ripensia Timişoara 10 5 0 5 12-19 15
- CSM Reşiţa 12 4 2 6 7-16 14
- CSM Slatina 12 4 1 7 12-15 13
- Concordia Chiajna 13 3 3 7 17-18 12
- Fotbal C. Recea 12 3 2 7 17-25 11
- Aerostar Bacău 12 2 1 9 14-22 7
- Pandurii Tg. Jiu 13 2 1 10 12-30 7