Liga a 2-a / Et. 14: Miercuri, 25 noiembrie, ora 14.00: Dunărea Călărași – CS Mioveni

Liga a 2-a / Et. 14: Miercuri, 25 noiembrie, ora 14.00: Dunărea Călărași – CS Mioveni

Arena Ion Comșa va găzdui miercuri, de la ora 14.00, duelul dintre Dunărea și CS Mioveni din cadrul rundei a 14-a a turului ligii a 2-a, penultimul pe teren propriu din acest an. Meciul va fi condus la centru de bucureșteanul, Cristian Georgescu, ajutoarele sale fiind Daniel Hulubei (Vaslui) și George Turcu (București). Observatori a fost desemnați Marian Deaconu (Ploiești) și Lucian Cârjă (Constanța). Ultima confruntare dintre cele două viitoare rivale s-a consumat la Mioveni pe 21 septembrie, partida încheindu-se nedecis, 1-1.

În clasament, echipa noastră ocupă locul 5 cu 20 de puncte (11 jocuri disputate) în vreme ce Mioveniul este pe 9 cu 18 puncte (12 partide jucate). În runda precedent, elevii lui Pustai au plecat învinși de la Chiajna, 2-1 pentru Concordia în vreme ce oaspeții noștri au remizat acasă, 1-1 cu FK Csikszereda, golul egalizator fiind semnat de fostul atacant al Dunării, Bogdan Rusu, din penalty.

În prologul etapei, U Craiova 1948 – Metaloglobus 1-0. Miercuri sunt programate alte 6 partide din care 5 de la ora 14.00, ultima, de la 17.00.

Dunărea vs. CS Mioveni

21.09.2019 CS Mioveni – Dunărea 1-1

08.12.2017 CS Mioveni – Dunărea 1-3

12.08.2017 Dunărea – CS Mioveni 1-1

24.02.2017 CS Mioveni – Dunărea 2-2

19.08.2016 Dunărea – CS Mioveni 0-0

Etapa a 14-a

U Craiova 1948 – Metaloglobus București 1-0

A marcat: Cl. Bălan (4)

Miercuri, 25 noiembrie, ora 14.00

Dunărea Călărași – CS Mioveni

Viitorul Pandurii – Concordia Chiajna

CSM Slatina – Turris Turnu Măgurele

Fotbal Comuna Recea – Pandurii Tg. Jiu

Aerostar Bacău – ASU Poli Timișoara

Miercuri, 25 noiembrie, ora 17.00

Petrolul Ploiești - Gloria Buzău

Joi, 26 noiembrie, ora 16.30

FK Csikszereda – Universitatea Cluj

Joi, 26 noiembrie, ora 18.30

FC Rapid – CSM Reșița

Ripensia Timișoara - Farul Constanța (nu se dispută)

Clasament

  1. U Craiova 1948         13  7   6   0   24-10   27
  2. ASU Poli Timişoara   12   6   5  1   12-7     23
  3. Metaloglobus            14   6   4   4   16-10   22
  4. FC Rapid                  12   7   1   4   20-20   22
  5. Dunărea Călăraşi      11   6   2   3   16-12  20
  6. Viitorul Pandurii         12   6   2  4    23-20  20
  7. Farul Constanţa        12   6   2   4   15-13   20
  8. Gloria Buzău             12   5   4   3   15-10  19
  9. CS Mioveni               12   4   6   2      9-5   18
  10. Petrolul Ploieşti         12   5   2   5   19-13  17
  11. Turris Tr. Măgurele   12   4   5   3    20-15  17
  12. Universitatea Cluj     11   5   2    4   14-9    17
  13. FK Csikszereda        12   4   4   4   12-11   16
  14. Unirea Slobozia        13   4   3   6   12-18   15
  15. Ripensia Timişoara  10   5    0   5   12-19  15
  16. CSM Reşiţa              12   4   2   6     7-16   14
  17. CSM Slatina             12   4   1   7   12-15   13
  18. Concordia Chiajna   13   3   3   7     17-18  12
  19. Fotbal C. Recea      12    3   2   7     17-25  11
  20. Aerostar Bacău       12    2   1   9     14-22    7
  21. Pandurii Tg. Jiu       13   2    1 10     12-30    7