Liga a 2-a / Et. 13: Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00: Concordia – Dunărea Călărași

Liga a 2-a / Et. 13: Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00: Concordia – Dunărea Călărași

După ce a “stat” runda precedentă din pricina cazurilor de covid raportate de Turris Turnu Măgurele, Dunărea Călărași va juca mâine la Chiajna cu Concordia, partida din cadrul etapei a 13-a fiind programată de la ora 11.00. Confruntarea va fi “gestionată” de un trio compus din Sergiu Anton (București), la centru, respectiv Ionuț Melinte (Iași) și Cosmin Vițelaru (Vaslui), la cele două margini. Rezervă va fi Cristina Trandafir (București). Observatori au fost desemnați Cristian Nica (Ploiești) și Ciprian Anton (Suceava).

Va fi cea de-a 6-a confruntare directă dintre cele două echipe. În primele 5, fiecare combatantă a contabilizat câte două victorii, un meci încheindu-se la egalitate. Ultima dispută dintre Concordia și Dunărea a avut loc tot la Chiajna pe 16 octombrie 2019, gazdele impunându-se la limită cu 1-0.

În acest moment, Dunărea se află pe 2, totalizând la capătul celor 10 meciuri disputate nu mai puțin de 20 de puncte (la fel ca ASU Poli care are un golaveraj puțin mai slab), cu 3 mai puțin decât ocupanta primului loc, U Craiova 1948.

În altă ordine de idei, începând din această seară Chiajna va intra în carantină pentru 14 zile conform unei Hotărâri a CJSU Ilfov.

Etapa a 13-a

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00

Unirea Slobozia – U Craiova 1948

Metaloglobus – Fotbal Comuna Recea

Pandurii Tg. Jiu – CSM Slatina

Turris Trunu Măgurele – Viitorul Pandurii

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași

CS Mioveni – FK Csikszereda

Farul Constanța – CSM Reșița

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.00

ASU Poli Timișoara – Petrolul Ploiești

Duminică, 22 noiembrie, ora 11.00

Aerostar Bacău – FC Rapid

Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara (nu se dispută)

Clasament

  1. U Craiova 1948       11   6    5   0   23-10   23
  2. Dunărea Călăraşi    10   6   2   2    15-10   20
  3. ASU Poli Timişoara 11   5   5   1    11-7     20
  4. Gloria Buzău           12   5   4   3    15-10   19
  5. Metaloglobus           12   5   4   3    14-9    19
  6. Viitorul Pandurii       11   6   1   4    23-20   19
  7. FC Rapid                 11   6   1   4    17-18   19
  8. Petrolul Ploieşti       11    5   2   4   19-12    17
  9. Universitatea Cluj    11   5    2   4   14-9     17
  10. CS Mioveni              11   4    5   2     8-4     17
  11. Farul Constanţa       11   5    2   4   14-13   17
  12. Turris Tr. Măgurele  11   4    4   3    20-15  16
  13. FK Csikszereda       11   4    3   4    11-10  15
  14. Ripensia Timişoara 10   5    0   5    12-19  15
  15. Unirea Slobozia       12   4   2   6    12-18  14
  16. CSM Reşiţa             11   4   2    5      7-15  14
  17. CSM Slatina             11  4    1    6   11-13   13
  18. Fotbal C. Recea       11  3   2     6   17-23   11
  19. Concordia Chiajna   12  2    3    7   15-17    9
  20. Aerostar Bacău        11   2   1    8   12-19    7
  21. Pandurii Tg. Jiu        12  1    1  10   10-29   4

Restanțe desfășurate în această săptămână

Et. 11: Unirea Slobozia – CSM Slatina 0-3 (la masa verde)

Et. 11: SCM Gloria – Fotbal Comuna Recea 2-0

Au marcat: C. Tucalic (27 pen.), I. Roșu (29)

Et. 10: FC Rapid – Universitatea Cluj 1-0

A marcat: R. Ilie (56)

Urmează

Marți, 1 decembrie, ora 16.45

Et. 12: Dunărea Călărași – Turris Tr. Măgurele

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Et. 12: Ripensia Timișoara – CS Mioveni

Miercuri, 2 decembrie, ora 16.45

Et. 11: Universitatea Cluj – Farul Constanța