După 2 remize la rând, ambele în deplasare, Dunărea a câștigat sâmbătă partida cu ocupanta locului 2, Metaloglobus București, din cadrul rundei a 10-a a noului sezon al ligii a 2-a. “Galben-albaștrii” s-au impus la limită, 1-0, ca urmare a golului marcat în partea a doua de Valentin Alexandru (62). A fost cea de-a 4-a victorie consecutivă obținută în fața bucureștenilor, în ultimele sezoane!
Cu 17 puncte strânse, Dunărea urcă 3 poziții în clasament până pe 5. Sâmbăta viitoare, echipa noastră se va deplasa la Tg. Jiu pentru duelul cu ultima clasată, Pandurii.
Dunărea Călărași – Metaloglobus București 1-0
A marcat: Valentin Alexandru (62)
Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuț Sîrbu, 20. Bogdan Șandru, 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 4. Adrian Bedea (21. Mădălin Calu, 56’), 14. Ariel Lopez – 7. Mădălin Tudoran, 11. Sandro Djuric, 70. Alexandru Ciucur – 19. Valentin Alexandru.
Rezerve: 12. Răzvan Began – 28. Andrei Rus, 26. Cristian Bud, 8. Marius Fotescu, 3. Ionuț Țenea, 2. Andrei Mihăiescu, 10. Adrian Zaluschi, 27. Teodor Caragea.
Antrenor: Cristian Pustai
Metaloglobus: 1. George Gavrilaș – 25. Lucian Cazan, 24. Iulian Ciubotaru, 4. George Caramalău, 13. Andrei Sava, 14. Mino Sota, 8. Andrei Lungu (21. Raul Gavîrliță, 65’), 17. Alexandru Ciocâlteu (22. Eduard Vraciu, 26’), 23. Andrei Florescu, 10. Claudiu Herea, 11. Ovidiu Herea.
Rezerve: 34. Cristian Nedelcovici – 6. Daniel Lung, 29. Ionuț Puțaru, 9. Omar Kassabji, 28. Radu Chiriac, 19. Abdul Gafaru, 20. Mihai Șandru
Antrenor: Gabriel Manu
Au arbitrat: Eduard Ioniță (Galaţi) - Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova); Rezerve: Mădălin Marinescu (Bucureşti);
Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) și Lucian Cârjă (Constanţa).
Etapa a 10-a
Ripensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele 4-2
Au marcat: D. Țieranu (28), N. Sokovic (43), D. Golda (66), T. Călin (82-pen.) / Fl. Haită (61), Ad. Voicu (69-pen.)
FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu (nu se dispută)
Dunărea Călărași – Metaloglobus 1-0
A marcat: V. Alexandru (62)
Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia 3-1
Au marcat: A. Ludușan (45+1), D. Buia (59-pen.), A. Dragu (72) / Cr. Ene (9)
CSM Slatina – SCM Gloria Buzău 0-2
Au marcat: C. Tucaliuc (47), G. Nedelea (75)
Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara 3-3
Au marcat: A. Văsălie (5), A. Bakmaz (26), R. Rus (38) / G. Oiță (8-aut.), S. Plazonja (43), A. Ignea (59)
Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30
Farul Constanța – CS Mioveni
Luni, 2 noiembrie, ora 18.00
FC Rapid – Universitatea Cluj
Marți, 3 noiembrie, ora 17.00
U Craiova 1948 – Aerostar Bacău
Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Clasament
- U Craiova 1948 8 6 2 0 22-9 20
- Metaloglobus 10 5 4 1 13-6 19
- ASU Poli Timişoara 10 5 4 1 11-7 19
- Universitatea Cluj 9 5 2 2 13-6 17
- Dunărea Călăraşi 9 5 2 2 13-9 17
- Farul Constanţa 9 5 1 3 12-10 16
- Turris Tr. Măgurele 10 4 3 3 20-15 15
- Petrolul Ploieşti 9 4 2 3 16-8 14
- Unirea Slobozia 10 4 2 4 12-13 14
- CS Mioveni 9 3 4 2 6-3 13
- FC Rapid 8 4 1 3 14-15 13
- Gloria Buzău 9 3 3 3 10-8 12
- Ripensia Timişoara 9 4 0 6 11-19 12
- FK Csikszereda 8 3 1 4 9-9 10
- Viitorul Pandurii 7 3 1 3 13-14 10
- Concordia Chiajna 9 2 3 4 15-14 9
- Fotbal C. Recea 9 2 2 5 15-21 8
- CSM Reşiţa 8 2 2 4 4-13 8
- CSM Slatina 9 2 1 6 7-13 7
- Aerostar Bacău 8 1 0 7 8-15 3
- Pandurii Tg. Jiu 9 1 0 8 5-22 3
Etapa a 11-a
Vineri, 6 noiembrie, ora 19.00
Petrolul Ploiești – FC Rapid
Sâmbătă, 7 noiembrie, ora 11.00
SCM Gloria – Fotbal C. Recea
Unirea Slobozia – CSM Slatina
Metaloglobus – Viitorul Pandurii
Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași
Turris Turnu Măgurele – FK Csikszereda
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
CS Mioveni – CSM Reșița
Marți, 10 noiembrie, ora 19.30
Universitatea Cluj – Farul Constanța