Liga a 2-a / Et. 10: Dunărea – Metaloglobus, sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00

Liga a 2-a / Et. 10: Dunărea – Metaloglobus, sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00

În ultima zi de octombrie sunt programate 5 partide din cadrul rundei a 10-a a ligii a 2-a. De la ora 11.00, arena Ion Comșa va găzdui duelul dintre Dunărea și Metaloglobus București, ce va fi arbitrat la centru de gălățeanul, Eduard Ioniță. Ajutoarele sale sunt Nicușor Marin (Suseni – Argeș) și Răzvan Tudor (Craiova). Rezervă este Mădălin Marinescu (București). Observatori au fost desemnați Zoltan Tamas (Odorheiu Secuiesc) și Lucian Cârjă (Constanța).

Înaintea startului, oaspeții ocupă locul 2 cu 19 puncte, obținând în cele 9 partide jucate 5 victorii și 4 egaluri (golaveraj 13-5). Dunărea e pe 8 cu 14 puncte, bilanțul la capătul primelor 8 partide fiind: 4 victorii, 2 egaluri și 2 eșecuri (golaveraj 12-9).

Ultima confruntare dintre cele două viitoare rivale s-a consumat la Călărași pe 23 noiembrie 2019, Dunărea câștigând cu 3-1, grație reușitelor semnate de G. Honciu (49, 54) și S. Ekollo (59). Metaloglobus a ripostat prin Ov. Herea care a transformat o lovitură de la 11 metri în min. 28.

În runda precedentă, echipa noastră a remizat la Slobozia cu Unirea, scor 2-2 în vreme ce Metaloglobus s-a impus acasă în fața celor de la FK Csikszereda cu 2-1.

Dunărea vs. Metaloglobus / Rezultate

Ediția 2019-2020

23.11.2019 Dunărea – Metaloglobus 3-1

Ediția 2017-2018

02.06.2018 Metaloglobus – Dunărea 0-2

25.11.2017 Dunărea – Metaloglobus 1-0

Ediția 2014-2015

24.04.2015 Metaloglobus – Dunărea 3-1

17.10.2014 Dunărea – Metaloglobus 5-0

Ediția 2012-2013

24.05.2023 Dunărea – Metaloglobus 3-2

16.11.2012 Metaloglobus – Dunărea 4-2

Etapa a 10-a

Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00

Riopensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele

FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu (nu se dispută)

Dunărea Călărași – Metaloglobus

Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău

Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara

Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30

Farul Constanța – CS Mioveni

Luni, 2 noiembrie, ora 18.00

FC Rapid – Universitatea Cluj

Marți, 3 noiembrie, ora 17.00

U Craiova 1948 – Aerostar Bacău

Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00

CSM Reșița – Concordia Chiajna

 

Clasament

  1. U Craiova 1948          8   6   2   0   22-9   20
  2. Metaloglobus             9   5   4   0   13-5   19
  3. ASU Poli Timişoara   9   5   3   1     8-4   18
  4. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17
  5. Farul Constanţa         9   5   1   3   12-10 16
  6. Turris Tr. Măgurele   9   4   3   2   18-11 15
  7. Petrolul Ploieşti         9   4   2   3   16-8   14
  8. Dunărea Călăraşi       8   4   2   2   12-9   14
  9. Unirea Slobozia         9   4   2   3   11-10 14
  10. CS Mioveni               9   3   4   2   6-3   13
  11. FC Rapid                   8 4   1   3 14-15 13
  12. FK Csikszereda         8   3   1   4     9-9   10
  13. Concordia Chiajna   9   2   3   4   15-14   9
  14. Gloria Buzău             8   2   3   3   8-8     9
  15. Ripensia Timişoara 8   3   0   6   7-17   9
  16. CSM Reşiţa               8 2   2   4   4-13   8
  17. Viitorul Pandurii       6   2   1   3 10-13 7
  18. CSM Slatina               8   2   1   5     7-11   7
  19. Fotbal C. Recea         8   2   1  5 12-18   7
  20. Aerostar Bacău         8   1 0   7   8-15   3
  21. Pandurii Tg. Jiu        9   1   0  8   5-22   3