Liga a 2-a | Eșec pe Bega: ASU Poli Timișoara - Dunărea Călărași 2-1

Dunărea a debutat cu stângul în returul play-off-uului ligii a 2-a. În jocul cu ASU Poli, echipa noastră a pierdut cu 2-1, bănățenii înscriind golul victoriei în al 3-lea minut al prelungirilor.

Duelul de pe Dan Păltinișanu a debutat cu câteva momente de protest din partea elevilor lui Cristi Pustai care au ținut să tragă și în acest fel un semnal de alarmă cu privire la restanțele salariale, vechi de 4 luni de zile.

Pe teren, jocul a fost relativ echilibrat. În prima parte, echipa antrenată de Dan Alexa a deschis scorul în minutul 32 prin Petre Ivanovici, egalarea survenind 4 minute mai târziu. Vali Alexandru i-a pus pe tavă un balon lui Alami care a șutat fără speranță pentru Păduraru de la circa 20 de metri. În finalul reprizei, Acolatse vede direct cartonașul roșu după un fault asupra lui Rus. O decizie exagerată a târgovișteanului, Marius Chițu.

Dunărea ar fi bifat a 4-a remiză consecutivă în duelurile cu Poli dacă David Casado n-ar fi înscris în al 3-lea minut al prelungirilor.

Cu 39 de puncte în cont, Dunărea rămâne deocamdată pe 4 și va juca vinerea viitoare, la Călărași, cu FC Rapid.

Etapa continuă diseară la Craiova, de la ora 20.00 fiind programată partida U Craiova 1948 – CS Mioveni.

Sâmbătă, de Ziua Muncii, va avea loc și ultima confruntare a rundei, FC Rapid – FK Csikszereda (ora 20.00)

ASU Poli Timișoara - Dunărea Călărași 2-1

Au marcat: Petre Ivanovici (32), David Casado (90+3) / Saifeddine Alami (36)

ASU Poli: 30. G. Păduraru – 3. C. Jorj, 4. Cr. Bocșan (21. D. Casado, 55’), 13, Cr. Scutaru, 18. Cl. Pamfile (26. S. Popovici, 63’) - 8. D. Codrea, 19. I. Coadă - 5. D. Radu (16. D. Andrei, 59’), 11. R. Rus (7. A. Manea, 46’), 20. P. Ivanovici. 10. P. Radunovic (9. M. Axente, 55’)

Rezerve: 23. M. Cuzmanovici – 14. I. Mera, 15. N. Șofran, 22. Al. Munteanu.

Antrenor: Dan Alexa

Dunărea: 12. R. Began – 22. I. Sîrbu (2. A. Rus, 46’), 6. K. Wiktorski, 14. A. Lopez, 20. B. Șandru (cpt.), 18. R. Sălceanu – 5. Cr. Pușcaș (11. S. Djuric, 73’), 28. Ch. Acolatse, 10. S. Alami (8. M. Fotescu, 89’), - 90. B. Kanda (26. Cr. Bud, 63’), 19. V. Alexandru (17. A. Cârstocea, 46’).

Rezerve: 33. I. Alexandru – 3. I. Țenea, 70. Al. Ciucur, 29. C. Petre

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Marius Chițu (Târgoviște) - Florin Pucheanu (Ulmi) și Cosmin Bojan (Tg. Mureș). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare).

Observatori: Fevronia Ion (Craiova) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Etapa 6

Vineri, 30 aprilie

Ora 20.00 U Craiova 1948 – CS Mioveni

Arbitri: Antonie Andrei (București) – Florin Păunescu (Rm. Vâlcea), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Mădălin Marinescu (București).

Observatori: Petre Radu (București), Cristian Petrean (Hunedoara).

Sâmbătă, 1 mai

Ora 20.00 FC Rapid – FK Csikszereda

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Vlad Bârleanu (București), Mihăiță Necula (București). Rezervă: Adrian Illyeș (București).

Observatori: Florin Hîncu (Brașov), Florentin Barbu (Giurgiu)

1. U Craiova          5      3   2   0    5-2    46
  2. FC Rapid           5      3   1   1    8-4    43
  3. CS Mioveni        5     2   3   0  10-2     42
  4. Dunărea             6     1   2   3    6-13   39
  5. FK Csikszereda 5     1   1   3    3-5     36
  6. ASU Poli            6     1   1   4    3-9     36