Liga a 2-a / Egal pe Bega: ASU Poli – Dunărea 1-1!

Liga a 2-a / Egal pe Bega: ASU Poli – Dunărea 1-1!

Miercuri după-amiază au avut loc 3 partide restante din cadrul etapei a 7-a a ligii secunde. La Timișoara, pe arena Știința, ASU Poli și Dunărea Călărași au încheiat nedecis, 1-1. Echipa noastră a deschis scorul în minutul 9 prin Valentin Alexandru care a reluat în plasă o minge respinsă în față de portarul Hindrich după șutul lui Bedea.

Gazdele au egalat în partea secundă, mai exact în minutul 61. Ivanovici l-a învins pe Krel cu un șut plasat, trimis de la 12 metri.

O nouă remiză consecutivă pentru “galben-albaștrii” (precedenta, 2-2 la Slobozia) care strâng 14 puncte în cele 8 meciuri disputate.

Aflată momentan pe 7, Dunărea se va afla sâmbătă față în față cu Metaloglobus București, ocupanta locului 2 cu 19 puncte (din 9 meciuri).

ASU Politehnica Timișoara – Dunărea Călărași 1-1

Au marcat: P. Ivanovici (61) / V. Alexandru (9)
ASU Poli:
 1. Hindrich – 15. Sofran, 19. Coadă, 13. Scutaru (cpt.), 18. Pamfile – 8. Bg. Vasile (10. D. Codrea 22′), 24. A. Ignea (17. Plazonja, 71’) – 22. Al. Munteanu, 21. Casado, 20. P. Ivanovici – 9. M. Axente

Rezerve: 30. Deronja – 16. D. Andrei, 5. D. Radu, 25. S. Iosif, 6. R. Toader
Antrenor: Octavian Benga

Dunărea Călărași: 1. Krell – 22. I. Sîrbu, 14. A. Lopez, 6. Wiktorski, 18. Sălcianu – 4. A. Bedea (21. M. Calu, 70’), 11. S. Djuric – 7. M. Tudoran (26. Cr. Bud, 85’), 10. Ad. Zaluschi (8. M. Fotescu 46′), 70. A. Ciucur – 19. V. Alexandru (3. I. Țenea, 90’)
Rezerve: 12. R. Began – 28. A. Rus, 2. A. Mihăiescu, 20. B. Șandru
Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică – Sibiu) - Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) și Gabriel Ion Catană (Târgovişte); Rezervă: Răzvan Lădar (Zalău); Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Restanțe

Etapa a 7-a

ASU Poli Timișoara – Dunărea Călărași 1-1

Au marcat: P. Ivanovici (61) / V. Alexandru (9)

Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii (nu s-a disputat)

SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda 0-1

A marcat: L. Bara (62)

Pandurii Tg. Jiu – Farul Constanța 0-1

A marcat: M. Leca (34)

Miercuri, 28 octombrie, ora 17.00

Petrolul Ploiești – CSM Slatina

Etapa a 8-a / Joi, 29 octombrie, ora 18.30

FC Rapid – CS Mioveni

Clasament

1. U Craiova 1948        8   6   2   0   22-9   20

2. Metaloglobus            9   5   4   0   13-5   19

3. ASU Poli Timişoara  9   5   3   1     8-4   18

4. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17

5. Farul Constanţa        9   5   1   3   12-10 16

6. Turris Tr. Măgurele   9   4   3   2    18-11 15

7. Dunărea Călăraşi      8   4   2   2   12-9   14

8. Unirea Slobozia        9   4   2   3    11-10 14

9. Petrolul Ploieşti         8   4   1   3   15-7   13

10. FC Rapid                 7   4   1   2   14-12 13

11. FK Csikszereda       8   3   1   4     9-9   10

12. CS Mioveni              8   2   4   2     3-3   10

13. Concordia Chiajna   9   2   3   4   15-14   9

14. Gloria Buzău            8   2   3   3     8-8     9

15. Ripensia Timişoara  8   3   0   6     7-17   9

16. CSM Reşiţa              8   2   2   4    4-13   8

17. Viitorul Pandurii        6   2   1   3  10-13   7

18. Fotbal C. Recea       8   2   1   5  12-18   7

19. CSM Slatina             7   2   0   5    6-10   6

20. Aerostar Bacău         8   1   0   7   8-15   3

21. Pandurii Tg. Jiu        9   1   0  8   5-22   3

Etapa a 10-a

Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00

CSM Reșița – Concordia Chiajna

Riopensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele

FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu

Dunărea Călărași – Metaloglobus

Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău

Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara

Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30

Farul Constanța – CS Mioveni

Luni, 2 noiembrie, ora 18.00

FC Rapid – Universitatea Cluj

Marți, 3 noiembrie, ora 17.00

U Craiova 1948 – Aerostar Bacău