Liga a 2-a | Egal bun pentru...Rapid: CS Mioveni – Dunărea 1-1!

În prologul rundei a 8-a a plaz-off-ului ligii a 2-a, CS Mioveni și Dunărea au încheiat nedecis, 1-1. După o primă parte echilibrată și destul de săracă în faze de poartă, meciul se relansează parcă în repriza secundă. Echipa noastră deschide scorul în minutul 65 prin Mădălin Tudoran. Introdus la pauză în locul lui Bodo Kanda, Tudoran primește o pasă excelentă pe culoar de la Alami, mingea e prinsă de portarul Iustin Popescu pe care o scapă din brațe și din apropiere, mijlocașul Dunării o introduce în plasă. Gazdele contestă golul validat totuși de centralul Lucian Risandu (Sf. Gheorghe).

Egalarea survine în minutul 83. Bogdan Rusu obține o lovitură de la 11 metri, transformată cu ceva noroc de Mihai Ișfan.

Egalul consemnaqt miercuri la Mioveni pică de minune Rapidului, aflat pe 2, care va juca joi, pe teren propriu cu ASU Poli Timișoara (ora 20.00). Ceva mai devreme, de la ora 17.30 de minute e programat duelul dintre prima și ultima clasată, U Craiova 1948, respectiv FK Csikszereda.

CS Mioveni – Dunărea Călărași 1-1

Au marcat: Mihai Ișfan (83 – penalty) / George Tudoran (65′)

CS Mioveni: 22. Ius. Popescu – 16. I. Rădescu (26. D. Oancea 59′), G. Garutti, 14. Al. Iacob (cpt.), 30. D. Șerbănică (9. D. Massaro 72′) – 7. D. Toma, 8. S. Vereș (20. M. Șerban 72′) – 10. V. Coșereanu (11. M. Ișfan 59′), 19. Șt. Blănaru, 31. Tib. Coman (2. Ad. Mar 59′) – 90. Bg. Rusu

Rezerve: 1. R. Ducan – 23. Andr. Panait, 80. M. Chindriș, 5. R. Gherghe

Antrenor: Alexandru Pelici

Dunărea Călărași: 12. R. Began – 22. I. Sîrbu, 6. K. Wiktorski, 20. Bg. Șandru (cpt.), 18. R. Sălceanu – 5. Cr. Pușcaș (11. S. Djuric 90+3′), 14. A. Lopez – 17. A. Cârstocea, 10. S. Alami, 90. B. Kanda (7. M. Tudoran 46′) – 19. Val. Alexandru (26. Cr. Bud 90+3′)

Rezerve: 1. S. Krell – 8. M. Fotescu, 96. S. Sava, 21. M. Calu, 2. Andr. Rus, 15. L. Tache

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) - Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) și Adrian Vornicu (Iaşi). Arbitru de rezervă: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov).

Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Dumitru Crăciun (Berceni – Ilfov).